A čože vonku sneží? Máš na pleciach samé lupiny… Takéto a podobné uštipačné poznámky dokážu človeka boriaceho sa s kožnými problémami poriadne zneistieť. Suchá pokožka hlavy a lupiny sú pritom dva v jadre odlišné problémy. Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov, ktoré sa týkajú suchej pokožky hlavy a problémov s nimi spojených.

1. Lupiny

Prejavy suchej pokožky hlavy sa často zamieňajú s lupinami. Áno, oba momenty sú veľmi podobné, no vo svojej podstate predsa len rozdielne. Lupiny môžu byť výsledkom kvasinkovej infekcie kože či nadmernej produkcie kožných buniek. Sú skôr žltkastej farby a na hlave tvoria zhluky alebo fliačky mastnejšieho charakteru.

2. Suchá pokožka hlavy

Suchá pokožka hlavy vzniká pri nadmerných stratách vlhkosti z pokožky. Týmto stratám napomáha poškodenie vrchnej vrstvy pokožky, rýchlejší rozpad kolagénových vrstiev kože či znížená produkcia lipidov a ceramidov v hlbších vrstvách pokožky. Dehydratovaná pokožka celkom prirodzene vysychá a na povrchu hlavy vytvára suché šupinky. Na rozdiel od lupín však tieto šupinky nie sú mazľavé ani žltkasté (ale biele).

3. Lupiny neznamenajú, že máte špinavé vlasy

Pokožka hlavy sa celkom prirodzene zbavuje svojich odumretých buniek. Suché šupinky či dokonca lupiny však nie sú známkou toho, že by dotknutý človek mal špinavé vlasy. Avšak v prípade lupín môže platiť, že nedostatočné používanie správneho šampónu môže prispieť k zhoršenému stavu pokožky, ku hromadeniu mazových vrstiev a odumretých kožných buniek, ktoré sú živnou pôdou pre množenie kvasiniek a húb.

4. Ide skôr o sezónny problém

Ku zhoršeniu kožných problémov dochádza vo všeobecnosti najmä behom jesenných a zimných mesiacov. V prípade suchej pokožky hlavy alebo tvorby lupín to nie je inak. Dochádza k nim najmä kvôli suchému vzduchu a prekúreným interiérom, ktoré problematickej pokožke rozhodne neprospievajú.

5. Stav pokožky môže zhoršiť aj nezdravý životný štýl

Nezdravý životný štýl sa negatívnym spôsobom podpisuje na fungovaní nášho organizmu ako celku. Pravdou tiež je, že nadmerný príjem alkoholu v kombinácii so stresom môžu priamo ovplyvňovať tvorbu lupín. Ak chcete zlepšiť nielen zdravie svojej pokožky, ale aj celkový stav vášho organizmu, mali by ste sa venovať pravidelnému cvičeniu. Pravidelná pohybová aktivita zlepšuje krvný obeh, ktorý je kľúčom ku zdravšej pokožke i vlasom.

6. Príčinou sú aj nasýtené tuky

Vaša pokožka je celkom dobrým ukazovateľom vašich stravovacích návykov. Ak mazové žľazy pokožky produkujú nadmerné množstvá mazu, čo v zásade prispieva k tvorbe lupín, deje sa tak možno práve kvôli nadmernému zastúpeniu nasýtených mastných kyselín v strave. Kľúčom k zlepšeniu zdravotného stavu pokožky sú v takomto prípade potraviny bohaté na zinok, vitamín B a strava založená na väčšom prísune ovocia a zeleniny.