Unikátny koncept kaderníckej súťaže premien AICHI 2016 odštartoval svoj 14. ročník. O súťaži som sa rozprávala s manažérom súťaže, Vojtechom Kaštánkom.

Nový ročník AICHI 2016 práve štartuje. Už odo dneška, od 15. 2. 2016 do 31. 3. 2016, môžu kaderníci posielať svoje prihlášky a práce do výberového kola 14. ročníka AICHI. Táto unikátna súťaž, ktorá stavia na zaujímavom koncepte premien, nielenže preukáže schopnosti širšieho tímu okolo kaderníka, ale je veľmi zaujímavá aj po stránke publika, ktorým sú čitatelia magazínov, kde sa potom výsledné premeny súťaže AICHI prezentujú. Náš magazín Vlasy a účesy CZ / SK sa stal mediálnym partnerom súťaže a tak budete mať možnosť v priebehu celej súťaže sledovať aktuálne novinky súťaže AICHI. Všetko z aktuálneho aj predchádzajúcich ročníkov súťaže nájdete v našom špeciále AICHI. Na úvod tohto ročníka AICHI 2016 som sa rozprávala s manažérom projektu, Vojtechom Kaštánkom.

AICHI 2016 začína. Organizátorom už 14. ročníka nezávislej súťaže kaderníckych premien sú Bomton Studia.

AICHI 2016 začína. Organizátorom už 14. ročníka nezávislej súťaže kaderníckych premien sú Bomton Studia.

Rozhovor s manažérom súťaže AICHI, Vojtechom Kaštánkom

Začína nový, už 14. ročník AICHI. Práve od dnešného dňa, od 15. 2. 2016 môžu kaderníci prihlasovať svoje práce do súťaže. Čo majú vlastne kaderníci za úlohu do súťaže poslať?

∴ Vojtěch Kaštánek: Prijímame kadernícke práce vystihujúce aktuálne trendy. Súťaž ako taká je založená na jednoduchom princípe premien. Stačí odfotiť fotografiu pred premenou a následne po nej (portrét a celá postava). Nezáleží však na úrovni znalostí kaderníka, používaných farbách, salónu a iných obmedzujúcich pravidiel, ktoré nájdeme v niektorých ostatných súťažiach. Obsahom fotografie by mala byť modelka s viditeľnou zmenou imidžu a stylingu. Porotcovia hodnotia jednak kvalitu premeny, tak i technickú kvalitu fotografií, preto je naším „tajným“ tipom, venovať sa nielen obsahu ale aj forme.

Koľko prihlášok ste do súťaže AICHI dostali vlani? A je tento trend stúpajúci v porovnaní s predchádzajúcimi ročníkmi?

Vojtěch Kaštánek: Pohybujeme sa ročne v poriadku stoviek prihlásených prác. Je vidieť na naše pomery slušný medziročný vzostupný trend.

AICHI 2016 štartuje – na otázky ohľadom projektu nám odpovedal manažér projektu AICHI, Vojtěch Kaštánek.

AICHI 2016 štartuje – na otázky ohľadom projektu nám odpovedal manažér projektu AICHI, Vojtěch Kaštánek.

Čo čaká kaderníkov a ich práce po zaslaní prihlášky a súťažnej práce?

Vojtěch Kaštánek: Po zaslaní prihlášky odporúčame hlavne vytrvať. Porota zo súťažných prác vyberie podľa svojich preferencií celkom 24 kaderníckych tímov a posunie je tým do semifinálového kola, kde na nich čaká výlet do Prahy a tvorenia premien na živo s modelkou, ktorú vopred nepoznajú a losujú si jej číslo. Modelky sa snažíme mať čo najpestrejšia ako vekovo, tak východiskovým typom vlasov.

Teraz pozorne sledujeme nominácie na Czech&Slovak Hairdressing Awards a čakáme na aprílové vyhlásenie konečných výsledkov. V čom sa AICHI líši od tejto súťaže?

Vojtěch Kaštánek:  Súťaž od HDA od Schwarzkopf Professional je vysoko rešpektovanou medzinárodnou súťažou so silným zázemím spoločnosti Henkel, zameraná na najvyšší profesionálov, rovnako ako niektoré ďalšie súťaže kozmetických značiek (Goldwell, Wella, L’Oréal Professionnel a i.). Naša súťaž mieri skôr na stredný prúd kaderníkov, ktorí hľadajú jedny z prvých odrazových mostíkov svojich kariér. O to viac nás teší, keď niekto vyhrá v AICHI a posunie ho to natoľko, že hneď nasledujúci rok má otvorený vlastný salón, prihlási sa do HDA a získa nomináciu (a napríklad aj výhru). Cítime potom to správne zadosťučinenie za našou prácou. Príkladom je tohtoročná nominovaná do HDA, Adéla Kodetová, víťazka AICHI roku 2014.

Sú kaderníci hlásiaci sa do AICHI iní než kaderníci súťažiaci v Czech&Slovak Hairdressing Awards?

Vojtěch Kaštánek: Ako už bolo povedané vyššie, vďaka znížených pravidlám sa k nám môže prihlásiť každý kaderník bez výnimky. V HDA je veľa obmedzení selektujících výsledné práce, čo vnímame v tomto segmente súťaží ako pozitívne.

Súťaž Czech&Slovak Hairdressing Awards prešla na konania akcie iba raz za dva roky a to z dôvodu zachovania úrovne posudzovaných prác. Nestretáva sa AICHI s podobným problémom?

Vojtěch Kaštánek: Na rozdiel od HDA sme skôr zameraní na viac početnejší stredný prúd, ktorý podobnými výkyvmi netrpí.

Súťaž AICHI sa prezentuje ako medzinárodné podujatia. Skrýva sa pod tým iba snaha prezentovať, že je súťaž určená nielen pre českých, ale aj pre slovenských kaderníkov, alebo sú alebo boli ambície súťaže ešte širšie a súťaž chce osloviť aj kaderníkov v iných, napríklad európskych krajinách?

Vojtěch Kaštánek: Myšlienka, ktorá prišla približne pred piatimi rokmi bola sprístupniť túto súťaž všetkým bez rozdielu (aj hraníc), zatiaľ sme však zostali v ČR a SR, aj keď nám v minulosti prišli prihlášky z okolitých štátov. Stále premýšľame nad úpravou konceptu celej súťaže, ktorá by ju posunula, zahŕňa to aj väčšie zameranie na zahraničí a postupnom rozširovaní našej sféry „vplyvu“. Diskutujeme na túto tému s profesionálmi v odbore a hľadáme možnosti ako každým rokom ponúknuť niečo nové a zaujímavé ako sú špeciálne výhry, hostia na galavečere a iné.

Organizovanie tejto súťaže musí byť pre jej organizátora Bomton Studia finančne náročná záležitosť. Čo Bomton vedie k tomu, že u súťaže vydržal už 13 rokov a vrhá sa do ďalšieho ročníka?

Vojtěch Kaštánek: Organizovanie v podstate akékoľvek súťaže je veľmi finančne náročné, Bomton studia, a. s. chápu svoju pozíciu na trhu a vedia, že samy o sebe musí byť garantom perfektne vykonaných služieb a servisu. Preto sa rozhodla organizovať súťaž, ktorá presahuje ich rámec. Nové výzvy poháňajú Bomton na to aby bol usporiadateľom i po štrnástej. Samozrejme patrí obrovská vďaka aj všetkým sponzorom, bez ktorých by sa už takto veľká akcia nedala organizovať.

Okrem toho, že v súťaži AICHI úspešne bodujú aj kaderníci Bomton Studií, regrutujú sa naopak nové kadernícke hviezdy Bomton práve z úspešných súťažiacich v AICHI?

Vojtěch Kaštánek: Znie to veľmi príjemne, vziať si pod „svoje krídla“ výherca AICHI. Táto možnosť samozrejme vždy existuje. Nechávame však na slobodnom rozhodnutí súťažiacich kaderníkov, či by boli radi súčasťou tímov týchto štúdií.

AICHI 2016 odštartovalo. Veľká súťaž premien začína svoj 14. ročník.

AICHI 2016 odštartovalo. Veľká súťaž premien začína svoj 14. ročník.

AICHI 2016 – harmonogram súťaže

 • 15. 2. 2016 (pondelok): spustenie príjmu prihlášok výberového kola AICHI 2016
 • 31. 3. 2016 (štvrtok): ukončenie príjmu prihlášok výberového kola
 • 11. 4. 2016 (pondelok): vyhlásenie postupujúcich 24 kaderníckych tímov AICHI
 • 18. 4. až 25. 4. 2016 (pondelok až pondelok): prihlasovanie modeliek k semifinálovým premenám
 • 7. 5. až 8. 5. 2016 (sobota až nedeľa): semifinálové kolo AICHI 2016
 • 23. 5. 2016 (pondelok): vyhlásenie postupujúcich 11 kaderníkov do finálového kola
 • 30. 5. až 6. 6. 2016 (pondelok až pondelok): verejné hlasovanie o 12. finalistu
 • 6. 6. 2016 (pondelok): vyhlásenie 12. postupujúceho do finálového kola
 • 18. 7. až 25. 7. (pondelok až pondelok): prihlasovanie modeliek k finálovým premenám
 • 6. 8. 2016 (sobota): finálové kolo AICHI 2016 a večere porotcov
 • 5. 9. 2016 (pondelok): tlačová konferencia
 • 1.10. až 10.10. 2016 (sobota až pondelok): hlasovanie o cenu verejnosti AICHI
 • 11.10. 2016 (utorok): slávnostný galavečer AICHI 2016 s vyhlásením víťazov (Forum Karlín)

Zdroj obrázkov: AICHI