Ako si nechať narásť dlhé vlasy? Mám pre vás návod, ako začať, ako to vydržať, ako rastu vlasov pomôcť aj ako čo najlepšie sa o rastúce vlasy starať!

Krásne dlhé vlasy sú snom mnohých dievčat a žien. Lenže viete, ako na dlhé vlasy tak, aby to netrvalo veky a aby nám vôbec narástli? Tie z nás, ktoré sa príroda rozhodla netrápiť, rastú krásne dlhé vlasy takmer bez problémov. Iné dievčatá často počujem hovoriť: Chcem dlhé vlasy! Už viem, že nie je na mieste bezuzdne odpovedať: „Tak prečo si nenecháš dlhé vlasy narásť?“ Ale skôr poradiť, ako na to. Pretože pre mnohé ženy je cesta k dlhým vlasom skutočne tŕnistá. Zdolať ju, ale poväčšine ide! A tu je pár rád na vašu niekoľkoročnú cestu za dlhými vlasmi!

Ako na dlhé vlasy? Cesta k nim môže byť dlhá a tŕnistá!

Ako na dlhé vlasy? Cesta k nim môže byť dlhá a tŕnistá!

Ako na dlhé vlasy krok za krokom

1. Keď chcete dlhé vlasy, zdravé vlasy sú základ!

Každá z vás má pre dlhé vlasy inú východiskovú pozíciu. Jedna ich chce mať len o niečo dlhšie iná začína z polodlouhého mikáda a niektoré trebárs z úplne kratučkých vlasov. Na začiatku je potrebné predovšetkým vlasy ozdraviť. Bez milosti je nutné ostrihať rozštiepené končeky a to radšej aj s väčšou rezervou – teda radikálnejšie! Zastrihnutie by malo byť kvalitné, odporúčam skôr u kaderníka, aby ste vlasom tupými nožnicami skôr neublížili. A rovno sa s kaderníkom rozlúčte na pár rokov, bezpečné ho budete niekoľko rokov skôr nenavštevovať! Samozrejme rozštiepené končeky na vlasoch počas rastu nenechávajte, mohly by vlasy štiepiť ďalej a ďalej. Takže ako na dlhé vlasy a rozštiepené končeky počas ich rastu? Kúpte si kvalitné kadernícke nožnice na vlasy a končeky zastrihávajte. Lepšie je však samozrejme ich štiepeniu zabrániť. Inak sa môže stať, že všetko čo vám narastie tiež odstrihnete!

2. Zvoľte si dobrý východiskový účes pre dlhé vlasy!

Mnoho žien sa svojich vlasov vzdá najmä preto, že nevedia preklenúť medzifázu medzi krátkymi a dlhými vlasmi. Mnohokrát sme už hovorili – účes musí vedieť rásť! Nikdy sa nesmie dostať do fázy, že ráno zo zúfalstva ustrihnete časť vlasov zvyčajne niekde okolo uší len preto, že s odstávajúcimi vlasmi nebudete môcť ísť medzi ľudí. Vo chvíli, keď upravujete svoje strapkajúce sa končeky, požiadam kaderníka aj o to, aby vám pomohol vybrať strih, ktorý bude vedieť rast a s ktorým ľahko zdoláte bariéru medzi krátkymi a dlhými vlasmi.

3. Začnite svoje vlasy rozmaznávať!

Ak ste sa k nim doteraz nesprávali jemne, tak je najvyšší čas začať. Strážte si každý vlások. Dbajte o to, aby ste vlasy nepoškodzovali mechanicky, tepelne, chemicky ani nedostatočnou vnútornou či vonkajšou výživou.

♥ Tip: FOTOGALÉRIA – Moderné účesy pre dlhé vlasy >>

4. Kŕmte vlasy zvnútra!

Na redukčné diéty zabudnite! Teda ak nechcete vyzerať ako vypĺznutá sliepka! Krásne vlasy, a hlavne krásne dlhé vlasy, potrebujú poriadne nakŕmiť. Ako na krásne vlasy z hľadiska výživy? Žiadne pseudozázračné tabletky a vitamíny vám nepomôžu, ak vaše vlasy nebudú dostávať správnu výživu klasicky, teda z vašej zdravej stravy bohatej na všetko, čo vlasy potrebujú. Viac o zdravej strave pre vlasy nájdete tu >>

5. Starajte o vlasy zvonku!

Začnite si skutočne dobre vyberať, akým šampónom svoje vlasy umývate, aký kondicionér používate a akým stylingom je ďalej upravujete. Vlasy, ktoré majú dorásť parádnej dĺžky nesmú byť presušené. Rozhodne ale väčšina z nás netúži ani po zamastených vlasoch do 24 hodín po umytí. Vlasy by mali byť bez suchých aj mastných lupín. Skôr než chemickú výživu dodávajte vlasom výživu prírodnú – tentoraz myslené zvonku.

Nezáleží, či ste blond alebo brunet – dlhé vlasy vedia pri raste potrápiť každú z nás. Aj ryšavky!

Nezáleží, či ste blond alebo brunet – dlhé vlasy vedia pri raste potrápiť každú z nás. Aj ryšavky!

6. Umývajte vlasy s rozumom!

Mnohé dlhovlásky bojujú s mastiacimi sa vlasmi. Avšak každodenné umývanie vlasy vysuší a mastenie sa napriek tomu môže dostaviť. Sú ženy, ktoré si svoje dlhé vlasy nemusia umývať 14 dní a potom také, ktoré to musia robiť denne. Čo ale nie je správne. Vlasy je potrebné nechať si zvyknúť na menej časté umývanie. Často sa mastia práve v reakcii na príliš silné odmastenie. Skúste umývanie vlasov bez šampónu – tzv. no poo. Striedajte cykly: šampón, umývanie len kondicionérom, umývanie len vodou, umývanie len kondicionérom – a potom znova od šampónu. Sama zistíte či vám tento typ rotácie vyhovuje, alebo ju radšej obmeníte. Ale buďte trpezlivá, vlasy si na nový režim musia zvyknúť!

7. Kondicionér je úplná nutnosť!

Ak ste doteraz na vlasy kondicionér nepoužívala, kondicionér pre dlhé vlasy je úplná nutnosť. Ako na dlhé vlasy z hľadiska výberu kondicionérov? Používajte oplachové kondicionéry, ak ale máte príliš suché vlasy (zvyčajne to je je u kučeravých a výrazne vlnitých vlasov), používajte tiež bezoplachové kondicionéry. Pozor ale na používanie kondicionérov u jemných vlasov. Tu vždy používajte iba tie oplachové a navyše je neaplikujte od korienkov, ale začnete až vo vzdialenosti piatich až desať centimetrov od nich. Pri jemných vlasov kondicionér vždy dôkladne vypláchnite!

8. Naučte sa umývať vlasy po novom!

Aj keď často počúvam rady, že si máte vlasy pred umývaním učesať, rozhodne s tým nesúhlasím. Optimálne je dlhé vlasy jemne umyť tak, aby sa necuckaly – teda najskôr jemne dĺžky, potom jemne a nie zbesilo pri korienkoch – a následne na vlasy použiť kondicionér vo väčšom množstve. Pri oplachovaní sa vlasy samy rozídu. (Rad žien kondicionér tiež nazýva rozčesávač.) Ak nie, opakujte to s kondicionérom ešte raz. Nevýhodou je, že viac kondicionéru znamená väčšie výdavky. Ale hold, krásne dlhé vlasy niečo stoja! Nezabudnite začať vo vani a v sprche používať záchytné odtokové sitko na vlasy.

9. Studená voda nie je pre dlhé vlasy nevyhnutná!

Takže, keď dostávate rady, ako si máte dlhé vlasy oplachovať studenou vodou, aby boli krásne, zdravé a lesklé, je to len jeden z mýtov, kedy raz niekto niečo vymysleného vypotil a 1000 pseudoredaktorov a blogerov to opísalo. Pozitívny vplyv studenej vody na kvalitu dlhých vlasov sa nijako nepreukázal. Takže od sadizmu studenej sprchy sa môžete odpútať. Samozrejme extra horúca voda vašim vlasom nijako neprospeje. Takže voda na oplachovanie dlhých vlasov teplá, ale len mierne!

10. Česanie dlhých vlasov nie je nevyhnutné!

Verte alebo nie aj extra dlhé vlasy sa zaobídu bez česania a vlasy nečesáním dokonca chránite pred mechanickým poškodenia a vytrhnutím. Ak vlasy česať potrebujete, používajte kvalitné kefy a hrebene, ktoré nemajú žiadne ostré končeky, vlasy sa vám do nich nijako nezachytia a ani sa o ne neodierajú. Často sa síce odporúčajú drevené hrebene, ale nemusia byť výhrou. Záleží, ako sú spracované. Skúsiť môžete Tangle Teezer. Skúste ale zauvažovať, či si nevystačíte s trpezlivosťou, vlastnými prstami, alebo len s údržbou opláchnutím vypadnutých vlasov vo vani s použitím kondicionéru. Ide to lepšie ako si myslíte!

11. Sušenie radšej bez fénu alebo nastudeno!

Ako vysušiť správne dlhé vlasy? Rozhodne nie zbesilým drbáním uterákom, kedy sa môžu vlasy mechanicky poškodiť Nie som ani priaznivcom turbanov. Veľakrát potrebujeme už do mokrých vlasov aplikovať styling alebo výživu. Mnohým z nás sa vlasy v uteráku môžu zacuckat alebo sušenie v turbane neprospeje nášmu výslednému účesu. Najlepšie je vlasy sušiť prirodzene, len z nich po opláchnutí jemne vyžmýkať vodu – jemným pokrčením bez prelamovania vlákien vlasov. Sušenie fénom je lepšie vynechať. Ak je to nutné dodržte tieto zásady, ktoré radí, ako na dlhé vlasy ak je sušíte fénom:

  • sušte vlasy s difuzérom – u vlnitých vlasov potom majú vlasy krajší tvar, u ostatných sa horúci vzduch prechodom difuzérom čiastočne ochladí,
  • sušte len na 50% silu vzduchu – vlasy sa vám menej rozfoukají, budú menej náchylné k elektrizovaniu, sušenie je ale pomalší,
  • sušte studenším vzduchom – horúci vzduch vlasy ničí, je nutné mať fén s možnosťou nastavenia rôznych stupňov teploty najlepšie s tlačidlom na rýchle vypnutie a zapnutie výhrevnej špirály,
  • používajte fény s ionizátory – vlasy sú uhladenejšie, menej rozfúkané a menej krepatia,
  • pozor na nevhodnú zadnú mriežku, cez ktorú by sa mohli vlasy dostať do vrtule fénu – riedka mriežka umožňujúca preniknúť vlasom do zadnej častí fénu je veľký problém pre dlhovlásky, mnohokrát mesiace pestované pramene vcucne vrtule fénu a nám nezostane než ich vyslobodiť nožnicami.
Ako na dlhé vlasy? Najlepšie pomocou prírody a s extra jemným zaobchádzaním s rastúcimi vlasmi.

Ako na dlhé vlasy? Najlepšie pomocou prírody a s extra jemným zaobchádzaním s rastúcimi vlasmi.

12. Dlhé vlasy znamenajú zmenu stylingu!

Styling, ktorý ste používali pre krátke alebo polodlhé vlasy, nemusí byť pre tie dlhé vôbec vhodný. Stačí že menej kĺže po vlasoch pri aplikácii a okamžite hrozí, že si vlasy poškodíte alebo ich vytrhnete. A mnoho takto nevhodných stylingov na vlasy skutočne existuje a napriek tomu sú pre dlhé vlasy doporučované. Iné stylingmi nie sú pre dlhé vlasy vhodné preto, že vlasy príliš zaťaží. Vlasy po nich nielenže môžu vyzerať zľahnuto, ale tiež môžu byť namáhané natoľko, že nám nakoniec vypadnú.

13. Farbenie dlhých vlasov dokáže narobiť neplechu!

Práve farby a farbenie môžu dlhým vlasom ublížiť najviac. Hoci mnohé značky sľubujú, že vlasy nepoškodia, chémia je jednoducho chémia. Najhoršie sú procesy zosvetľovania vlasov z tmavších odtieňov na svetlejšie alebo sťahovanie farby. Zákerné sú tiež melíry. Ak sa chcete a potrebujete farbiť, zvážte pri pestovaní dlhej hrivy skôr prírodné farbenie Hennou. Tá súčasne funguje aj ako vlasová výživa a regenerácia. Nie že by to nebolo trochu práce navyše, ale čo človek neurobí pre krásne vlasy? Keď už musíte ísť do chémie, radšej bez amoniaku, menej zosvetľovať a veľa regenerovať. Rozhodne verím viac farbeniu u kaderníka, než domácim experimentom. Ale vždy záleží u ktorého.

14. Trvalá, predlžovanie vlasov, vrkôčiky či dredy – na to všetko ihneď zabudnite!

Všetky tieto „psie kusy” vlasy ničí! Čo vám ťažko narastie, o to môžete rýchlo prísť.

15. Pomôžte vlasom rast!

Existuje veľa prípravkov, ktoré sľubujú zrýchlenie rastu vlasov. Ako na rast vlasov z hľadiska „zázračných elixírov”? Ak niečomu veriť, tak prírodnej kozmetike, ktorú si samy vyrobíte. Návod na vlasové tonikum z žihľavy na rast vlasov sme pre vás pripravili do samostatného článku. Nemáme síce žiadnu klinickú štúdiu o jeho fungovaní, ale vyskúšali sme ho postupne na niekoľkých z nás a na našich známych a na moje osobnému veľkému prekvapeniu – fungovalo! Vyrobíte ho ľahko aj vy.

16. Dlhé vlasy strážte ako oko v hlave!

Zasekávajú sa do zipsu, trhajú sa, keď si ich prisadneme, poškodiť si ich môžeme privretím do dverí bytu či auta, alebo sa nám môžu poškodiť v posteli, keď si ich zaľahneme my samy alebo nám ich zaľahne partner. Aby sme neprichádzali o drahocenné centimetre, alebo dokonca o celé vlasy vytrhnuté pri korienkoch, je potrebné vlasy strážiť, týmto nehodám sa snažiť zabrániť, alebo si v extrémnych situáciách vlasy šetrne zopínať.

17. Vlasové spony aj gumičky dlhé vlasy poškodzujú!

Nie samozrejme všetky, ale je dobré si medzi nimi vyberať. Rôzne spony do vlasov dokážu vytrhať nemalé množstvo vlasov. Často majú tvar a zapínanie také, že sa do neho ľahko zamotávajú vlasy. Problém môžu spôsobiť aj gumičky. Niektoré svojím materiálom, ktorý vlasy poškodí trením, iné napríklad kovovými súčasťami či ozdôbkami, ktoré zachytia vlasy a tie sa potom vytrhnú. Moderným hitom sú gumičky invisibobble, ktoré vyzerajú ako malá telefónna šnúra a vlasy chránia hneď dvoma spôsobmi. Nezamotajú sa nám do gumičky a súčasne nám vlasy v mieste zopnutia neprelomí. Stretla som sa s dievčatami, ktoré si zadovážili neoriginálne gumičky invisibobble a potom sa sťažovali, že nefungujú, ako majú. Je to preto, že nemajú dostatočne pružný materiál. U originálu sa vám to nestane a rozhodne ani ten nestojí majland. Osobne mám invisibobble s úspechom odskúšané.

Pridajte sa k dlhovláskám! Ako na dlhé vlasy? Máme pre vás dvadsať užitočných rád.

Pridajte sa k dlhovláskám! Ako na dlhé vlasy? Máme pre vás dvadsať užitočných rád.

18. Účesy pre dlhé vlasy voľte s rozmyslom!

Teraz myslím všetky tie vrkoče, vrkôčiky, drdoly, drdolčeky a pod. Nezabudnite, že pri zopínaní vlasov môže dochádzať k ich namáhaniu v oblasti vlasovej pokožky a vlasy sa môžu od korienku nielen vytrhávať, ale dokonca nenávratne vytrhnúť. Denne nosený pevne stiahnutý vrkoč nám môže spôsobiť alopéciu, Tiež je potrebné myslieť na už skôr spomínané poškodzovanie vlasov vlasovými šperkami, sponkami, sponami, hrebeňmi do vlasov aj gumičkami. Niekedy nám ale zopnuté vlasy môžu vlasy uchrániť. Takže vrkoče a výčes áno, ale nie denne a len rozumne stiahnuté!

19. Každý kaderník je nepriateľ dlhých vlasov!

Alebo aspoň väčšina! Ja osobne som nezažila kaderníka, ktorý by ma nemal chuť ostrihať. Raz sľubuje prevzdušnenie, inokedy sa odvoláva na poškodené končeky. Niektorým z nás povie, že sme na dlhé vlasy príliš šedivé, alebo staré, alebo príliš mladé a účes nám pridáva vek. Na to, aby sa s nožnicami zbesilo vybláznil na našich vlasoch si dôvod nájde vždy. Takže pozor, ak chce strihať, berte nohy na ramená. Ak predsa len pri zbieraní drahocenných centimetrov pre svoje vlasy kaderníka potrebujete, napríklad z dôvodu farbenia, a kaderník vás ukecá na zastrihnutie končekov, strážte si to. Problematické je najmä prestrihanie vlasov. Niektoré o prestrihané dlhé vlasy stojíme, ale pre niektoré z nás je to strata nie drahocenných milimetrov, ani centimetrov, ale často decimetrov! Kaderník síce skráti len časť vlasov, ale dosť podstatnú. Vlasy navyše automaticky vyskočia a vyzerajú oveľa kratšie. Takže tentoraz na otázku ako na dlhé vlasy odpovedám – bez Nožnicovorukého Edwarda!

♥ Tip: Predsa len sa vám páčia zostrihané dlhé vlasy? Pozrite sa na tipy >>

20. Vlasy rastú len podľa genetického vzorca!

Zmierte sa s tým, že vaše vlasy majú v genetickom kóde vpísanú dĺžku. Vlasy nerastú do nekonečna. Majú určitú dĺžku života než vypadnú. Padanie vlasov zhruba o množstve do 100 vlasov denne je úplne normálne fyziologicky daná obmena vlasového porastu. Životnosť vlasu býva priemerne 6 rokov. Potom vypadne. Niekto má toto obdobie dlhšie, niekomu vlasy rastú rýchlejšie. V oboch prípadoch sú to tí šťastní, ktorým dokážu vlasy narásť napríklad až pod zadok. Niektoré z nás je ale nikdy nebudeme mať dlhšie než do polovičky chrbta. Na životnosti a teda aj na dĺžke vlasov sa samozrejme takisto podpisujú faktory zdravia vlasov, kvalita ich vnútornej výživy, ochrany pred mechanickým, tepelným alebo chemickým poškodením a tiež vek. Aj ten môže spôsobovať, že nám vlasy „žijú“ kratší čas, než tomu bolo v mladosti. Avšak pozor na fotečky z dievčenských rokov. Keď ste merala 1,20 metra a vlasy vám siahali pod zadok neznamená to, že sa niečo deje, keď je dnes do tejto dĺžky nedostanete. Uvedomte si, o koľko ste vyššia!

Milujeme dlhé vlasy!

Dúfam, že som vám na otázku ako mať dlhé vlasy alebo ako na dlhé vlasy odpovedala. Mnohé veci sú notoricky známe, často na ne ale rady z pohodlnosti zabúdame. Často ospravedlňujeme chyby, ktoré pri starostlivosti o dlhé vlasy, či o rastúce vlasy robíme. Dlhé vlasy sú úžasné a bola by som rada, keby robili radosť viacerým z nás. Takže pýtajte sa pokojne ďalej alebo píšte užitočné rady pre ďalšie dievčatá a ženy. Nech je nás dlhovlások oveľa viac!

Zdroj obrázkov: FL

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník