Skutočne viete, ako sa správne holiť? Ak nie ste dohladka, trápi vás suchá pokožka či vyrážky po holení, rozhodne máte v holení medzery!

Nie ste si istí tým, ako sa správne holiť? Tu je pár rád pre mužov týkajúcich sa holenia! Tým, kto vás prvýkrát zoznámil s holením bol zrejme váš otec, možno starší brat alebo dedo. Nedaj boh však mama či sestra, ktorá si holí predovšetkým iné partie ako my muži. Aj keď dnes nie je nič nenormálne stretnúť hipstera s parádnou bradou, zato ako holátko vyholeného všade inde. Návody na to, ako sa správne oholiť sa dedia z otca na syna a mnohokrát je práve toto problém. Holenie a holiace strojčeky, či už pre suché alebo mokré holenie, sa neustále vyvíjajú a menia sa aj poznatky o holení. Hladké oholenie bez úhony na pokožke nemusí byť vždy samozrejmosťou a preto je rozhodne dobré sa pozrieť na nové poznatky vedcov dermatológov, ale aj firiem zameraných na holenie. Takže páni, na holenie!

Znalosti ako sa správne holiť sa obvykle detí z otca na syna. Avšak nedopúšťate sa práve vy už po generácie rovnakých chýb pri holení?

Znalosti ako sa správne holiť sa obvykle detí z otca na syna. Avšak nedopúšťate sa práve vy už po generácie rovnakých chýb pri holení?

Ako sa správne holiť od A do Z

Mokré holenie – ako sa správne holiť

Mokré holenie je rozhodne o niečo väčšia veda ako holenie holiacim strojčekom, je ale dokonalejšie a môže z neho byť celkom príjemný rituál, ktorý z nenávidenej povinnosti urobí zábavu. Najmä, ak siahnete po tradičnom bagru, klasickom mydlu na holenie alebo dokonca po britve. Holenie britvou si ale ponecháme na samostatný špeciál.

Klasické mokré holenie sprevádza rad otázok. Tlačiť na pílu, teda presnejšie na žiletku, alebo nie? Holiť sa v smere rastu fúzov alebo proti smeru? Možno sa žiletkou oholiť nasucho? Poďte so mnou nájsť odpovede na tieto často a nečakane záludné otázky!

Tradičné mokré holenie je podľa odborníkov na holenie kvalitnejšie ako holenie elektrickým holiacim strojčekom. Určite sa ale oplatí dobre poznať zásady mokrého holenia, aby ste si neuhnali poranenie alebo zápal pokožky. Naučte sa teda, ako sa správne holiť mokrou cestou!

Tradičné mokré holenie je podľa odborníkov na holenie kvalitnejšie ako holenie elektrickým holiacim strojčekom. Určite sa ale oplatí dobre poznať zásady mokrého holenia, aby ste si neuhnali poranenie alebo zápal pokožky. Naučte sa teda, ako sa správne holiť mokrou cestou!

Zásady pre mokré holenie žiletkou

  1. Nechajte fúzy pred holením zmäknúť: Rozhodne je potrebné nechať fúzy pred holením zmäknúť K tomu dôjde už len ich samotným namočením vo vode. Musíte si uvedomiť, že suché fúzy sú svoju tvrdosťou porovnateľné s rovnako hrubým medeným drôtikom. Čo sa prejavuje ako na rýchlom otupenia žiletky, tak na tom, že sa nám pokožka pod oholenými chlpmi ľahšie zapáli. Najvyššie fúzy zmäknú naparovaním pomocou horúcej vody (napríklad v sprche), alebo vďaka špeciálnej pánske kozmetike, napr. holiacemu mydlu. Mydlení fúzov ale musí trvať medzi dvoma a štyrmi minútami!
  2. Dezinfikujte pokožku už pred holením: Bežne pomáhame pokožke po holení, ale pred ním, to robí málokto. Pritom je to dôležité rovnako, ak nie viac. Len tak predídeme nepríjemným zápalom a vyrážkam po holení. Môžete si fúzy umyť v sprche, alebo použite mydlo pri umývaní v umývadle. Rozhodne túto fázu holenia nezanedbávajte!
  3. Pre holenie používať lubrikačné pomôcky: Môžu to byť elastické peny na holenie, aj keď na tie sa dosť mužov sťažuje, pretože po nich vysychá pokožka. Tiež to môžu byť špeciálne mydlá na holenie, ktoré si rozmiešate v holiacej miske a používajú sa predovšetkým pre holenie štetkou a klasickým, ale aj viac čepieľkovým bagrom – čiže ručným holiacim strojčekom. Existujú ale aj prírodné pomôcky. Tou môže byť napríklad kokosový olej. Aj on funguje ako bezchybný lubrikant, vďaka ktorému žiletka po tvári hladko kĺže. Kokosový olej má navyše preukázateľne aseptické vlastnosti. Vždy ho nanášajte na vlhkú tvár a pozor, nechajte ho mierne zmäknúť, aby bol síce stále v tuhom skupenstve, ale dal sa nabrať aspoň lyžičkou, keď už nie prstami. Používať sa dajú aj ďalšie špeciálne olejčeky na holenie.
  4. Fúzy holte po smere ich rastu: Platí zásada preto, ako sa správne holiť, že iba ak holíte chlpy a fúzy žiletkou v smere rastu, nedochádza k ich zarastaniu. Dodržte túto zásadu najmä vtedy, keď holíte už dlhšie ochlpenie na tvári! Na problém môžete naraziť aj z toho dôvodu, že na tvári nerastú vždy chlpy rovnakým smerom. Čo je napríklad problém krku. Preto sa naučte meniť smer holenia podľa toho, ktorú partiu tváre si práve holíte.
  5. Na pílu ani brit sa netlačí: Ako sa správne holiť pokiaľ ide o tlak na brit či žiletku? Rozhodne pristupujte k holeniu len jemnými ťahmi bez tlaku! Ak vám strojček neholí, nie je riešením tlačiť, ale brit či žiletku vymeniť za novú a ostrejšiu, alebo kvalitnejšiu!
  6. Po holení dezinfikujte tvár aj holítko: Holiaci strojček po holení vymyte dokonale horúcou vodou a optimálne ho ešte pokvapkajte dezinfekciou. Pokojne rovnakou, akou používate na tvár. Môžete ale použiť aj silnejšie alkohol, alebo napríklad Alpu, ktorú si na tento účel držte v kúpeľni. Pánska kozmetika po holení musí byť súčasťou vašej výbavy. Zabraňuje zápalom po holení aj zarastaniu fúzov. Môžete používať tiež tradičný kamenec, čo je vlastne označenie pre podvojnú soľ kyseliny sírovej a používa sa na ošetrenie poranenej pokožky pri porezaní vrátane holenia a na uzatváranie takto vzniknutých rán.

Holenie elektrickým strojčekom – ako sa holiť

Holenie elektrickým strojčekom nezavrhujú ani profesionálni holiči. Mnohí muži reagujú aj na to najstarostlivejšie a najopatrnejšie mokré holenie podráždením pokožky a tak je suché holenie elektrickým strojčekom vždy vítaným riešením. Vyžaduje však skutočne holenie každý deň. U niektorých mužov so silnejším rastom chlpov, dokonca dvakrát denne. Holenie dlhšieho strniska totiž môže byť nepríjemné a dokonca môže dôjsť k nepríjemnému vytrhávania chlpov aj s kúskami kože a tým opäť k nepríjemným poraneniam a zápalom. Najkvalitnejšími holiacimi strojčeky sú Philips a Braun, ale kvalitné strojčeky na holenie sa nájdu aj medzi produktmi Panasonic alebo Remington.

Suché holenie elektrickým strojčekom nezavrhujú ani špecialisti na holenie. Vyžaduje síce disciplínu a každodenné holenie bez vynechania, súčasne je ale vhodné aj pre mužov s extrémne citlivou pokožkou.

Suché holenie elektrickým strojčekom nezavrhujú ani špecialisti na holenie. Vyžaduje síce disciplínu a každodenné holenie bez vynechania, súčasne je ale vhodné aj pre mužov s extrémne citlivou pokožkou.

A ako sa správne holiť elektrickým holiacim strojčekom? Často, pomaly a ani po holení elektrickým strojčekom nezabúdať na dezinfekciu, aj keď je rozhodne potrebná menej, než u mokrého holenia. Velké množstvo elektrických holiacich strojčekov sa odporúča aj pre mokré holenie. Určite tak ale nerobte vo vani v prípade, že nejde o akumulátorový strojček. Navyše rozhodne sa kvalitnejšie oholenie elektrickým strojčekom dosahuje nasucho! Aspoň podľa mojich osobných skúseností.

Zdroj obrázkov: FL

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník