Veľké množstvo Slovákov vyráža pracovať do zahraničia. Obvyklými destináciami sú Rakúsko, Holandsko, Česká republika a Nemecko. Práve Nemecko je veľmi lukratívne, ako z pohľadu platu, tak rôznych benefitov, ktoré máme napríklad ako rodiča, a to aj keď naše dieťa stále žije na Slovensku. Postrážte si taktiež vrátenie dane z Nemecka. Čo to presne je a ako si nechať vrátiť daň z Nemecka?

O naše kaderníčky, kozmetičky, ale samozrejme aj ďalších odborníkov je v Nemecku záujem. Preto mnoho Slovákov vyráža do Nemecka za prácou. Viete však, ako si nechať vrátiť daň z Nemecka? Ak ako zamestnanec odvádzate v Nemecku dane, máte si možnosť nechať časť z nej, niekedy dokonca celú daň vrátiť. To je možné, pokiaľ podáte daňové priznanie v Nemecku.

Daňové priznanie, ak pracujete v Nemecku, však v určitých prípadoch môže byť dokonca povinné. V tomto prípade je nutné nepremeškať povinný termín podania, aby nehrozila pokuta.

Nepripravujte sa zbytočne o peniaze

Dane v Nemecku sú pomerne vysoké. Rozhodne sa oplatí nechať si časť z nich vrátiť, pokiaľ na to máme nárok. Nejde jednoducho povedať, o akú vrátenú čiastku by sa jednalo. Jej výška sa odvíja od viacerých faktorov. Závisí napríklad od výšky platu, ďalších príjmov i mimo Nemecko, od toho, do akej daňovej triedy spadáte, či od faktu, aké odpočítateľné položky si môžete uplatniť.

O vrátenie daní z Nemecka sa dá žiadať až štyri roky spätne. Ako si nechať vrátiť daň z Nemecka?

Vravíte si, že to už je dávno preč a o preplatky zo svojich daní nepožiadate? Je to možné aj štyri roky spätne, a určite sa vám to vyplatí, aj keď ste tam trebárs odpracovali iba pár mesiacov. Ale pozor, o vrátenie dane za rok 2018 máte možnosť žiadať už len do konca roku 2022. Tak to neodkladajte a začnite to riešiť.

Nemusíte sa však báť, že sa stratíte v spleti nemeckej administratívy. Na pomoc s komunikáciou s úradmi a vrátenie zákonných dávok či daní nielen v Nemecku sa špecializuje spoločnosť TJ-Legal. Firma v priemere zaistí vrátenie preplatku vo výške 703 € až 5041 €. Spoločnosť vyrieši aj podanie spoločného daňové priznania manželov. Z 80 % prípadov je práve táto forma podania výhodnejšia. Firma dá tiež pozor, aby ste uplatnili všetky odpočítateľné položky a zaistí vám rýchle vrátenie preplatku daní. Priemerný čas na vrátenie daní býva 16 týždňov. Vrátenie dani z Nemecka je s firmou TJ-Legal rýchle a bez chýb.