Bábika sa v dnešnej dobe stala dokonca predmetom výskumov. Patrí k modernej výchove? A čo robiť, keď sa s ňou chcú hrať chlapci?

Bábika, jedna z najklasickejších hračiek. Mnoho rodičov sa dnes snaží deťom vnútiť kdejakú „montessori“ hračku, či hračky, ktoré sľubujú zázračný rozvoj kreativity či inteligencie detí. Ale na bábikách ako hračkách nie je nič špatné. A nemusia to byť žiadne Barbie, ale ani Disney princezné, pokiaľ sa vám zrovna nepáčia a pripadajú vám iba ako produkt komercie. Bábiky sú univerzálne hračky dokonca pre obidve pohlavia – nielen pre dievčatá, ale aj pre chlapcov. Slúžia k tzv. námetovým hrám a v každom veku majú dieťaťu čo ponúknuť.

História bábiky

Hračky v podobe rôznych postavičiek, teda bábiky, tu boli skutočne od nepamäti. Dochované sú rôzne hlinené figúrky, ale aj bábiky z iných materiálov. Najstaršia dochovaná bábika je z alabastru a datuje sa do obdobia Mezopotámie. S bábikami sa pôvodne hrali aj chlapci. Pre nich boli najprv tradičné, ako pre dievčatá, časom „zmužneli“ a dostali podobu vojakov.

Bábika na historických fotografiách.

Bábika na historických fotografiách.

Vznik modernej bábiky sa datuje do rok 1413. Práve z tohoto roku existuje prvý písomný doklad o výrobcovi bábik v Norimbergu. V každej dobe získavali bábiky podobu s typickým oblečením daného obdobia. Diferencovali sa na bábiky pre bohatých, ktoré boli bohato zdobené, často rovnako draho, ako originálne šaty. Chudobní ľudia vyrábali bábiky pre svoje deti z hliny, z dreva, z kukuričného šúpolia, ale aj z listov.

Každý vek si žiada inú bábiku

Prístup detí k hre s bábikou sa s vekom mení. Pre najmenšie deti by mala byť bábika mäkká, a to aspoň jej telíčko. Zaujímavá je napríklad BABY born First Love, ktorá má na hrudi srdiečko. To v tme svieti a po stlačení hrá uspávanku. Je to pekná prvá bábika, na ktorej si už kojenec môže skúšať interaktivitu. Ale vhodné sú aj iné látkové bábiky.

Akonáhle začne dieťa chodiť, miluje voziť bábiky v kočíku

A nielen tie. Kľudne v ňom bude voziť plyšové zvieratká či autíčka. S kočíkom sa skutočne vyšantí. Nepotrebuje v tomto veku žiadny zložitý. S výbavou kočíku sa ešte nevie príliš hrať a než na rôzne zložitosti dorastie, mnohé z nich sa stratia, alebo okukajú. Vystačíte si preto s obyčajným jednoduchým „športovým“ kočíkom. Myslite iba na to, že dieťa, ktoré sa učí chodiť, používa kočík často ako oporu pri chôdzi. Zatiaľčo my vnímame, že sa hrá s kočíkom a bábikou, ono to vidí inak – kočík mu umožňuje bezpečnejšie a rýchlejšie chodiť.

V troch rokoch začína dieťa s bábikou komunikovať

Po prvé jej dáva meno. Prejavuje jej svoje city. Začína bábiku stavať do rôznych rolí a prehráva s ňou rôzne situácie, s ktorými sa stretáva. Napríklad ju kára za to, že vyliala čaj.

Látkové bábiky, alebo bábiky s látkovým telom, sú vhodnou prvou bábikou už od narodenia.

Látkové bábiky, alebo bábiky s látkovým telom, sú vhodnou prvou bábikou už od narodenia.

Bábiky pre predškolský vek nemajú byť príliš veľké

Aj keď vás láka kúpiť dieťaťu obrovskú bábiku, nerobte to. Postačí veľkosť 20 až 30 cm a hmotnosť do 150 g. Na veľké bábiky prichádza čas neskôr. Z výskumov tiež vyplýva, že v predškolskom veku dáva dieťa prednosť bábike rovnakého pohlavia, ako je ono samotné. Bábika pre predškolákov by mala byť odolná a umývateľná. Jednoduché oblečenie, ktoré sa dá obliekať a vyzliekať, ocení dieťa už v 2,5 rokoch.

V školskom veku začína byť dieťa silne ovplyvnené novým prostredím školy a spolužiakmi

Vtedy vznikajú túžby po Barbie a ďalších módnych bábikách. Môžete sa síce snažiť dieťa usmerniť, ale pravdepodobne vás aj tak neminie kúpiť mu bábiku, po ktorej túži. Kúpte mu tú, ktorú chce, ale aj tú, ktorá je ideálna podľa vás. Uvidíte, ktorá sa osvedčí. Pravdepodobne to bude tá, u ktorej mu práve vy ukážete bohatšie možnosti hry. Ak sa mu nebudete venovať, prejavia sa vplyvy kamarátov a spolužiakov.

Barbie je tradične najobľúbenejšou bábikou.

Barbie je tradične najobľúbenejšou bábikou.

Trendové bábiky

Bábiky síce podliehajú trendom, ale existujú tie dlhodobé a krátkodobé. Už dlhodobým trendom je Barbie. Podľa výskumu túto bábiku vlastní viac ako 80 % detí, Kena, mužský protipól Barbie, 11 % detí. Druhým najobľúbenejším typom bábiky je bábätko. To vlastní až 50 % detí. Práve o bábätku sa vedú dohady, že dokáže prebudiť v dievčatách materské pudy. Tie, ktoré bábätko nemajú, po deťoch túžia v dospelosti omnoho menej, alebo vôbec. Pozitívny je návrat látkovej bábiky. Krásne šijú profi výrobcovia, ale aj rôzny amatéri, ktorý ju potom ponúkajú na internete, či na rôznych trhoch. Látkovú bábiku dnes vlastní takmer 45 % detí. Zhruba 30 % detí potom vlastní bábiku staršieho veku. Moderným hitom sú napríklad Monster Higs, ale aj česacie bábiky, či česacie hlavy. Nejedna z nás si spomína na detstvo, kedy ostrihala svoju bábiku a neobišlo sa to bez kriku zo strany rodičov a hlavne maminky. Zabráňte tomu. Kúpte včas bábiku, ktorá je pre prvé kadernícke pokusy pripravená.

Monster High od Mattela patria medzi módne aktuálne bábiky.

Monster High od Mattela patria medzi módne aktuálne bábiky.

Bábiky simulujúce realitu

Deti doslova milujú hračky komponované do rôznych situácií. I preto je hitom Barbie v rôznych roliach. Akonáhle začnete počuť na Barbie mániu, nezostane len u jednej bábiky. Podobne to skúšajú ďalší výrobcovia, napríklad stále obľúbenejší Lamps. Aveľkým hitom sú aj domčeky pre bábiky. Vyrástli do veľkých výšok a deťom umožňujú hru na reálny život. A to sa im páči. Investíciu do krásneho veľkého domčeku s figúrkami celej rodiny a so zariadením nebudete ľutovať. Hračka sa kvôli menším súčastiam doporučuje až od troch rokov, ale deti si ju vedia zamilovať už o rok skôr.

Ktoré dieťa by nechcelo mať domček pre bábiky?

Ktoré dieťa by nechcelo mať domček pre bábiky?

Neberte deťom túto tradičnú hračku. Možná ste sa rozhodli mať z dieťaťa génia, a tak ste zavalili stavebnicami a knihami. Možná umelca, takže sa všade váľajú pastelky, vodové farby, plastelína, alebo hudobné nástroje. Ale bábika ako hračka zmysel má. Učí dieťa sociálnej interakcii, komunikácii, podporuje vznik materského pudu u dievčat a význam má aj u chlapcov. Túžia po bábike? Prečo nie! Žiadnu negatívnu stopu táto hračka na nich nezanechá. Práve naopak. Aj psychológovia potvrdzujú, že bábika je hračkou pre obe pohlavia, ktorá má čo deťo priniesť aj v dnešnom pretechnizovanom svete. A zatiaľčo mobilné telefóny deťom do rúk nepatria, bábika áno.

Bábika – bábätko podľa odborníkov podporuje vznik materského pudu u dievčat.

Bábika – bábätko podľa odborníkov podporuje vznik materského pudu u dievčat.

 

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník