Ak hľadáte pomocníka pre krásne vlasy, ale i pokožku alebo zdravé nechty, stavte na vitamín H, nazývaný tiež biotín. Podporí rast vlasov, zabráni ich vypadávaniu, aj strate pigmentu a zošednutiu.

Viete, že sa biotín považuje za vitamín krásy? Patrí medzi B vitamíny a býva označovaný aj ako vitamín B7, vitamín H alebo koenzým R. Za vitamín krásy je pokladaný preto, že vie priaznivo ovplyvniť náš vzhľad – či už ide o pokožku, nechty alebo vlasy. Odporúčaná denná dávka biotínu je 50 mikrogramov. Je veľmi malá šanca, že sa týmto vitamínom predávkujete. Je totiž rozpustný vo vode a pri tomto type vitamínov dochádza k predávkovaniu len veľmi zriedka.

Biotín prispieva k udržaniu zdravého stavu vlasov, pokožky, nechtov a slizníc.

Biotín prispieva k udržaniu zdravého stavu vlasov, pokožky, nechtov a slizníc.

Biotín a krásne vlasy

Nedostatok biotínu vie pekne zamávať so vzhľadom nášho vlasového porastu. Pri výrazne absencii dochádza k strate vlasov (alopécii), ale takisto k strate obočia a mihalníc. Ďalším známym dôsledkom nedostatku tohto vitamínu je takzvaná achromotrichia, čo je strata vlasového pigmentu v podobe zošednutia vlasov. Biotín sa preto považuje za prostriedok, ktorý vie byť nápomocný pri strate vlasov. Dokáže totiž podporiť ich opätovný rast.

Vitamín B7, vitamín H, koenzým R – to všetko sú názvy pre biotín.

Vitamín B7, vitamín H, koenzým R – to všetko sú názvy pre biotín.

Biotín sa pokladá za jednu z najdôležitejších látok pre zachovanie dobrého vzhľadu vlasu – a to ako jeho štruktúry, tak pevnosti. Všetko však začína u vlasovej pokožky. Vitamín B7 má schopnosť udržiavať zdravé kožné bunky na hlave. Vlasové folikuly potom majú schopnosť vlasy dlhodobo udržať a neponáhľajú sa s ich vypadávaním. Zdravé a kvalitné vlasové folikuly súčasne podporujú rast vlasov a celkovú hustotu vlasového porastu.

Biotín pre vlasy

  • zabraňuje vypadávaniu vlasov
  • podporuje rast vlasov
  • pôsobí proti šednutiu vlasov a strate ich pigmentu (proti achromotrichii)
  • ovplyvňuje hustotu vlasov a ich kvalitu
Nakŕmte svoje vlasy správnymi vitamínmi. Nezabudnite na vitamín B7.

Nakŕmte svoje vlasy správnymi vitamínmi. Nezabudnite na vitamín B7.

Vplyv biotínu na našu pleť

Ak chceme mať krásnu pleť a pokožku tela, rozhodne potrebujeme biotín. Udržuje správnu štruktúru pleti a chráni ju pred nepriaznivými vplyvmi zvonku. Je užitočný pri takzvanej seboroickej dermatitíde, teda pri nadmernom vysúšaní kože. Účinný je pri boji proti niektorým kožným vyrážkam, pri akné, psoriáze aj svrbiacej koži.

Pevné nechty vďaka biotínu

Nekvalitné nechty a slabé lámavé nechty mávajú spojitosť. Práve nedostatok biotínu sa prejavuje na zhoršenej kvalite nechtov a ich lámavosti. Je pravdepodobné, že sa naše nechty prestanú štiepiť, ak pridáme do našej stravy vitamín H. Zlepšenie kvality sa prejaví na zvýšenej pevnosti a pružnosti súčasne. Nechty budú nádherne priesvitné a zdravá bude aj naša koža okolo nechtov.

Vitamín H patrí medzi najdôležitejšie vitamíny pre vlasy.

Vitamín H patrí medzi najdôležitejšie vitamíny pre vlasy.

Kde vziať biotín? V potravinách aj v doplnkoch stravy

V prirodzenej strave nájdeme biotín predovšetkým vo vaječnom žĺtku (pozor, naopak nie je vhodné jesť surový vaječný bielok) alebo v pečeni či v ľadvinkách. Bohaté na vitamín H sú aj huby, zo zeleniny najviac kapusta alebo karfiol. Tá však za živočíšnymi potravinami v obsahu B7 vitamínu výrazne zaostáva. Preto je ideálnym riešením užívať doplnok stravy s biotínom. Takým je Biosil plus. Ten má až 150 mikrogramov biotínu v každej tablete. Okrem neho obsahuje zinok, ktorý tiež prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov, a tiež kyselinu pantoténovú, ktorá zmierňuje únavu a vyčerpanie. A oddýchnutí máme aj ďaleko krajšie vlasy.

Doplnok stravy Biosil PLUS kúpite v e-shope www.symphytum.sk. Spoločnosť SYMPHYTUM sa už viac ako 19 rokov venuje predaju kvalitných výživových a potravinových doplnkov pre podporu zdravia.

Obvykle máme biotínu dostatok z prirodzenej stravy. Ak nie, je vhodné užívať vhodný doplnok stravy.

Obvykle máme biotínu dostatok z prirodzenej stravy. Ak nie, je vhodné užívať vhodný doplnok stravy.

Zdroj obrázkov: Shutterstock, produkt Naturvita, koláže ContentPub s.r.o. – špecialista na copywriting a vizualizáciu obsahu