Březová voda je míza z břízy, která má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji můžete nasbírat i samy.

Brezová voda – elixír pre zdravé a lesklé vlasy!

Brezová voda bola kedysi synonymom starostlivosti o vlasy, rovnako ako brezový šampón. Dnes je to zabudnutý elixír, ktorý má ale i dnes, v dobe obrovského množstva vlasovej kozmetiky, čo povedať pri starostlivosti o naše vlasy a vlasovú pokožku. Brezová voda podporuje rast vlasov a dáva im nádherný zdravý lesk! 

Prírodnú kozmetiku vytlačili všemožné formule, ktoré sľubujú našim vlasom nevídanú krásu, lesk a zdravie. Nehovorím, že nefungujú. Sú ale medzi nami aj také, ktoré stále hľadajú zdravie a krásu v prírode a prírodnej kozmetike dávajú prednosť pred súpisom chemického zloženia kozmetických výrobkov so zázračnými formulami. Jedným takým, dnes už takmer zabudnutým zázrakom z prírody pre naše vlasy, je brezová voda. Brezová voda nie je žiadny výluh ani odvar z brezy. Je to skutočná miazga z tohoto stromu. A i keď ju pri troške snahy nájdete v niektorých drogériách, môžete si ju zo stromu bez toho, aby ste mu ublížili, nazbierať i samy. Zo stromu brezy sa brezová voda ťaží len na začiatku jari, keď strom raši. Je to vlastne prefiltrovaná voda z koreňov stromu, ktorá prešla jeho pletivami, zbavila sa všetkých toxínov a naviac pridala svoje účinné zložky, ktoré nielenže zlepšujú kvalitu a lesk vlasov, ale napríklad vedia vybieliť pehy, alebo majú omladzujúce účinky na pleť.

Brezová voda je miazga z brezy, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji môžete nazbierať i sami.
Brezová voda je miazga z brezy, ktorá má mnoho pozitívnych účinkov na naše zdravie, krásu a vlasy. Na konci zimy si ji môžete nazbierať i sami.

Pokiaľ sa brezová voda užíva vnútorne, dokáže priaznivo vplývať na látkovú výmenu, lieči reumu, skorbut, ochorenia pečene, obličiek a tráviacej sústavy, pozitívne pôsobí na nervový systém, je protiskorbutová a odpudzuje tiež hlisty. Brezová voda obsahuje mnoho účinných látok. Sú to predovšetkým flavonové glykosidy (cca 2 %), silice (cca 0,05 až 0,5 %), živice, triesloviny (5 až 9 %), vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponiny, minerálne látky, betulalbin, olej, cukor a fytoncidy, draslík, železo, horčík, meď, kyselinu jablčnú, éterické oleje a ďalšie aromatické látky.

Brezová voda a vlasy

Brezová voda vmasírovaná do pokožky vlasov ovplyvňuje ich rast. Pokiaľ si ju budeme do vlasov vtierať pravidelne a dlhodobo, dokáže ovplyvniť ich kvalitu a hustotu. Súčasne pôsobí na pokožke proti lupinám a mastneniu. Vtieraním brezovej vody do samotných vlasov získajú vlasy silný a zdravý lesk. Pokiaľ si kúpite brezovú vodu v obchode, ide zvyčajne o zmes brezovej vody a liehu. Bohužiaľ obsah liehu môže spôsobiť vysušovanie našich vlasov i vlasovej pokožky. Do brezovej vody sa pridáva kvôli konzervácii. Uchovať brezovú vodu, ktorú si čoskoro na jar sami pozbierame, však môžeme aj ináč. Bez alkoholu ako konzervantu. Vodu je možné zmraziť a uchovať si ju tak až do ďalšiej sezóny. Pred použitím ju stačí nechať voľne rozmraziť. Bez mrazenia vydrž brezová voda v chladničke zhruba mesiac. Je lepšie ju uchovávať v uzavretej nádobe a denne ju premiešať, aby nám na povrchu nevznikla plieseň. Brezovú vodu miešame vždy plastovou lyžicou a uchovávame ju v sklenenej nádobe. Môžete si ju uchovávať aj v PET fľaši a denne pretrepávať.

Brezová voda je elixírom pre naše vlasy. Podporuje ich rast, lesk, pôsobí proti lupinám a masteniu vlasov.
Brezová voda je elixírom pre naše vlasy. Podporuje ich rast, lesk, pôsobí proti lupinám a masteniu vlasov.

 

Kedy a ako zbierať brezovú vodu pre naše vlasy

Pre zber brezovej vody sa hodí skorá jar, keď sú ešte mrazivé noci, ale už pomerne teplé dni a keď breza začína prebúdzať svoje púčiky. Akonáhle začnú z púčikou rašiť listy, so zberom končíme. Obvyklé obdobie zberu je polovica marca a začiatok apríla. Záleží na počasí v konkrétnom roku a tiež na geografickej polohe a nadmorskej výške zberu. Na zber brezovej vody sa hodia vyrastené brezy. Menším stromom, než ktoré majú priemer kmeňa zhruba 30 cm vo výške 1,3 až 1,5 metra, by sme mohli zberom ublížiť. V tejto výške sa do kmeňa urobí vrt o priemere 1 cm a to do hĺbky zhruba 3,5 až 5 centimetra. Po obvode stromu je vhodné urobiť až 3 vrty rovnakého priemeru a hĺbky. Je možné použiť aj metodu zárezu, kedy sa strom nareže do hĺbky tak, aby sme sa prerezali lykom. Do miesta vrtu alebo rezu umiestnime malý lievik alebo trubičku pomocou ktorých zbierame do zbernej nádoby vytekajúcu miazgu. Strom má až prekvapivo obrovskú kapacitu brezovej vody. Z jednej vyrastenej dospelej brezy môžete odobrať bez rizika poškodenia stromu až 50 litrov miazgy. Ale pozor! Optimálny je pomalý zber rozložený do cca dvoch týždňov, kedy denne zo stromu odoberáme menšie množstvo tekutiny – 1 až 2 litre denne. Každý deň, akonáhle začneme s novým zberom, je nutné rez či vrt obnoviť. Nakoniec, po ukončení zberu, je treba miesta vrtu a rezu dokonale ošetriť a vyplniť štepárskym voskom a breze tak poskytnúť  optimálne podmienky pre regeneráciu. Pokiaľ k odberu miazgi použijete brezu doma na zahrade, kde máme prístup k vode, je optimálne stromček povzbudiť po skončení odberu tiež dostatočnou zálievkou. Zalejte stromček množstvom 100 litrov vody každý týžden po dobu jedného mesiaca. Odberom totiž z brezy odeberáme 5 až 20 % miazgy a tak strom doplnenie tekutín ocení.

Zdroj obrázkov: FL