Pantone ako autorita módnych farieb prvýkrát porušilo tradíciu. Farba roka 2016 nie je len jedna. Farby roka 2016 sú totiž dve – Rose Quartz & Serenity.

Farebné módne trendy pre rok 2016 prichádzajú s novými TOP farbami roka. Predajcovia s módou, módny tvorcovia, bytoví architekti a dizajnéri, ale aj kaderníci a fashion žurnalisti, s napätím každý rok očakávajú, aká bude nová farba roka. Aj keď existuje niekoľko módnych vzorkovníkov farieb roka od rôznych firiem, najväčšou autoritou je už mnoho rokov spoločnosť Pantone. Rok 2016 je pre Pantone výnimočný. Prvýkrát firma porušila tradíciu a farba roka 2016 nie je jedna. Farby roka sú hneď dve. Je to pastelový odtieň staroružovej, ktorá má názov Rose Quartz (13-1520) a pastelová modrá s názvom Serenity (15-3919). Pantone ide ale dokonca ešte ďalej. Pretože farba roka na rok 2016 je vlastne kombinácia týchto dvoch farieb. Aj keď obe módne farby roka 2016 sú použiteľné samostatne, dostanú vás vo vzájomných kombináciách, v úžasných kombináciách s ďalšími 10 farbami Pantone pre rok 2016, i kombinované s ďalšou škálou módnych farieb.

Farba roka 2016 podľa Pantone je Rose Quartz (13-1520) a Serenity (15-3919). Určite sa tieto skvostné farby a ich prelínanie objaví aj v účesoch.

Farba roka 2016 podľa Pantone je Rose Quartz (13-1520) a Serenity (15-3919). Určite sa tieto skvostné farby a ich prelínanie objaví aj v účesoch.

Farba roka 2016 – Rose Quartz & Serenity

Celá paleta módnych farieb Pantone pre jar a leto 2015 (Pantone Spring 2016) je postavená na mäkkosti farieb. Nejde len o tradičné pastely, ale aj o pozitívne ladené žiarivé farby alebo sýto temné či inak mäkko tlmené farby. Keď som sa pokúšala odhadnúť, ktorú zo svojich top 10 farieb vyberie Pantone ako farbu roka 2016, trafila som sa až prekvapivo presne. Hovorila sme si totiž, že sa bude ťažko rozhodovať medzi ružovou Rose Quartz a šedo-modro-fialovou Serenity. Na rozhodovanie nakoniec nedošlo. Farba roka, čiže Pantone Color of the Year, sa tento rok zmenila na farby roku 2016. A prečo nie!

Podľa ľudí, ktorí za výberom trendy farieb 2016 Rose Quartz a Serenity stoja ide skutočne predovšetkým o možnosť využiť prelínanie týchto dvoch fascinujúcich farieb a tým o ďalšie novo vznikajúce odtiene, ktoré ružovú aj šedomodrú posúvajú z oboch strán do fialovejších pastelov. Farby roka 2016 Rose Quartz a Serenity majú byť protipólom k modernej dobe plnej stresu. Sú to príjemné upokojujúce a dá sa povedať že až antistresové farby. Vzájomne sú vyvážené, ale súčasne poukazujú na dualitu, ktorá sa vie spojiť a rozostriť naše vnímanie sveta. Presne tak, ako sa deje v našom skutočnom živote, kedy sa stiera rozdiel medzi mužským a ženským. V móde je tento trend čoraz zreteľnejší. Nejde o klasickú feminizáciu ženského šatníka a súčasne ani o maskulinizáciu toho pánskeho. Je to skôr vyšší level škaredého slova, ktorým je unisex alebo ešte menej obľúbeného slová gender.

Farby roka 2016 majú mnoho možností pre kombinovanie

Farby roka 2016 Rose Quartz a Serenity majú mnoho možností pre kombinovanie nielen navzájom, ale aj s ďalšími farbami. Pantone predstavilo hneď osem vzorkovníkov, ktoré využijete pri kombinovaní farby roka 2016, presnejšie farieb roka, s inými farbami vo svojom šatníku, pri zariaďovaní interiéru, plánovaní farebných kvitnúcich záhonov v záhrade, ale tiež pri vytváraní multibarevných účesov a melírov. Vlasy sa už farieb nebojí dávno, bohužiaľ sa farieb stále bojí zákazníci. Snáď sa to vďaka úžasným wellness farbám dobrej nálady, ktorými farba roka Rose Quartz a Serenity sú, zmení.

Barvy roku 2016 Rose Quartz a Serenity mají mnoho možností pro kombinování nejen navzájem, ale i s dalšími barvami. Pantone představilo hned osm vzorníků, které využijete při kombinování barvy roku 2016, přesněji barev roku, s jinými barvami ve svém šatníku, při zařizování interiéru, plánování barevných kvetoucích záhonů v zahradě, ale rovněž při vytváření multibarevných účesů a melírů. Vlasy se už barev nebojí dávno, bohužel se barev pořád bojí zákazníci. Snad se to díky úžasným wellness barvám dobré nálady, kterými barva roku Rose Quartz a Serenity jsou, změní.

Ako kombinovať farbu roka 2016
Ako kombinovať farbu roka 2016 – pozrite sa na vzorkovníky farieb, ktoré skvele ladia s farbami roka Rose Quartz a Serenity.

Ako kombinovať farbu roka 2016 – pozrite sa na vzorkovníky farieb, ktoré skvele ladia s farbami roka Rose Quartz a Serenity.

Zdroj obrázkov: Pantone, účes Audrey Adrine