Investičné zlato ochraňuje úspory pred infláciou

Ak šporíte a neutrácate, ale svoje peniaze nechávate ležať len tak v banke, zbytočne sa chlácholíte. Inflácia vás každodenne o vaše úspory pripravuje. Necítite sa na rizikové investície, či proste rôznym finančným produktom neveríte? Nie ste sami. Vždy je lepšie držať v ruke kus niečoho hodnotného, než len papier s prísľubom, či často dokonca iba prísľub elektronický. Investujte do zlata, to nesklame.

Zlato nie je archaickým majetkom

Zlato nie je žiadny prežitok, ani nástroj pre kratochvíle bohatých. Dnes zachraňuje úspory bežných ľudí. Investície do zlata môžu mať rôzne podoby, avšak pozor, istotu vám dá iba investícia do klasického investičného kovu. Nemusíte krútiť hlavou, že na zlaté tehly určite nemáte. Zlaté zliatky, ktoré sú tradičnou podobou investičného zlata, sa predávajú už od 1 gramu. Takže si vlastne s každej výplaty môžete časť svojich peňazí uložiť do fyzického zlata. Druhou možnosťou sú investičné zlaté mince.

Do zlata sa dnes investuje vo veľkom po malých čiastkach

„Predtým bolo bežné, že sa vo veľkom predávali zlaté zliatky s hmotnosťou jedného kilogramu, ale veľká časť spoločnosti zabezpečila svoje financie nákupom zlata už pred rokmi. Teraz z tohto prezieravého kroku ťaží. Dnes investujú do zlata tí, ktorí zaspali, a až teraz si uvedomujú, že čím viac peňazí sa dostáva do obehu, tým rýchlejšie ich úspory strácajú na hodnote,“ komentuje dnešnú situáciu na trhu Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, ktorý obsluhuje aj slovenských zákazníkov a prevádzkuje tiež predajňu investičného zlata v Bratislave (Dunajská ulica 68). Slovenskí zákazníci využívajú aj obchody v Českej republike –  v Brne (Dorn Office Center) a v Prahe (Obecní dům).

„Nákup zlatých zliatkov je atraktívny predovšetkým pre klientov, ktorí chcú svoje peniaze držať vo svojich rukách a nemajú dôveru v rôzne šporiace programy do zlata. Ľudia nakupujú vo väčšej miere aj malé zliatky váhy 1-5 gramov, ktoré sú dostupné pre každého. Nákup u nás volia kvôli nízkej cene,“ dodáva Pavel Trtík.

Zlato je zo zlatých kovov najobľúbenejším

Investičné zlato dnes jednoznačne poráža iné drahé kovy. Ako jediné je totiž oslobodené od DPH, čo okamžite zlacňuje jeho nákup o 20 %. Aj preto klesá záujem o striebro. Pokiaľ ide o investičné zlato, oplatí sa staviť na osvedčené značky. Žiadna česká ani slovenská mincovňa investičné zlato vo forme zliatkov neprodukuje. Tradične odporúčané sú preto investičné zlaté zliatky Argor Heraeus a investičné zlaté mince Wiener Philharmoniker.