Ako je to vlastne s kávou? Je zdraviu prospešná či nie? Často býva automaticky dehonestovaná takmer ako metla ľudstva a stavia sa na úroveň cigariet či alkoholu. Lenže posledné výskumy mýty o škodlivosti kávy naopak vyvracajú. Vedeli ste, že je káva bohatá na horčík a draslík? A že obsahuje dôležité antioxidanty? Poďte sa pozrieť na najdôležitejšie benefity kávy pre zdravie. Tie, ktoré už sú dokázané, aj tie, kde ide o veľmi sľubné hypotézy a vedci sa ich snažia potvrdiť prebiehajúcimi štúdiami.

Káva podporuje srdce

Bežne býva káva pri vysokom krvnom tlaku zakazovaná. Ale pokiaľ ste ju pili preventívne, možná so srdcom žiadne problémy nemáte. Kofeín totiž uvoľňuje do krvi adrenalín a tiež kortizol. Vďaka tomu je naša činnosť srdca priaznivo podporovaná, srdce nám nelenivie a vydrží dlhšie zdravým.

Pomocník pri astme

Aj s astmou vie káva pomôcť. Vyšší krvný tlak zrýchli činnosť srdca a tým dochádza k uvoľneniu priedušiek.

Proti bolesti hlavy

Existuje viac druhou bolesti hlavy. Pokiaľ ale trpíte bolesťou kvôli nízkemu tlaku, napríklad v súvislosti so zmenou počasia, je káva ideálna prvá pomoc.

Dajte si kávu, aby vám to lepšie myslelo

Káva má schopnosť zlepšovať pamäť. Kofeín totiž blokuje v nervových tkanivách receptory adenosínu, čo má priaznivý vplyv na našu pamäť.

Miesto k zubárovi na kávičku

Káva obsahuje látky, ktoré fungujú proti zubnému kazu. Samozrejme musí ísť o kávu bez cukru a dokonca aj bez toho mliečneho, teda bez mlieka. Látky v čiernej káve zabraňujú šíreniu škodlivých baktérií v ústnej dutine, ktoré majú na svedomí tvorbu zubného kazu.

Káva je bojovníčkou proti stresu

Pokiaľ pijete kávu s mierou, dve až tri šálky normálne silnej kávy denne, začne telo produkovať hormóny šťastia. Ide o látky, akými sú dopamín, serotonín či neoadrenalín. Tie vedia pozitívne ovplyvniť našu psychiku.

Diabetes 2. typu si s kávou nerozumie

U ľudí, ktorí pijú pravidelne kávu, dochádza v tráviacej sústave k vylučovaniu peptidov a tým k znižovaniu glukózy v krvi. Káva je tak prevenciou proti cukrovke 2. typu.

K poháriku niečoho ostrejšieho vždy radšej kávu

Káva totiž chráni pečeň pred cirhózou. Ak si dáte denne tri hrnčeky kávy, zmiernite negatívne vplyvy alkoholu na pečeň.

A ako je to s rakovinou?

Na jednu stranu sa káva vďaka svojim antioxidačným účinkom odporúča ako prevencia proti rakovine. Existujú výskumy, podľa ktorých už dve šálky kávy denne znížia riziko rakoviny maternice o 7 %. Avšak nekvalitne upražená káva môže byť problém. Preto je dôležité, aby pražiareň kávy, z ktorej kávu kupujete, bola skutočne kvalitnou. Nakupujte kvalitné kávy pražené v slovenských pražiarňach kávy s vyspelými technológiami praženia.