Je vhodné používať kokosový olej na vlasy? Ako ho správne aplikovať? A možno ho používať aj na vlasy mastné? Je pravda, že funguje proti vypadávaniu vlasov a podporuje dokonca na ich rast? Pomôže mi, keď mám lupiny? Poďte nájsť odpovede na tieto a mnoho ďalších otázok okolo použitia kokosového oleja pre vlasy.

Kokosový olej je dnes, pokiaľ ide o jeho použitie pri stravovaní, celkom kontroverzná téma. Rovnako tak, ako jeho použitie pre vlasy. Rozhodne neprávom. Kaderníci sa mu síce zvyčajne bránia a radia moderné prípravky; na druhú stranu blogerky, youtuberky a biožienky ho doslova milujú. A priznám sa, ja tiež. Kokosový olej na vlasy používam tak dlho a s takou pravidelnosťou, že len ťažko nájdete podobného „špecialistu“ čo sa týka používania kokosového oleja pri vlasovej starostlivosti. Neustále som bombardovaná dotazmi, ako to s tým kokosákom na vlasy vlastne je, aj so zákernými otázkami typu, či kokosový olej zacelí vlasové končeky, alebo či je skutočne najlepší kokosový olej z DM-ka. Preto som sa rozhodla tentoraz pre článok, ktorý na vám na tieto najčastejšie otázky konečne fundovane zodpovie. A ak hľadáte odpoveď na otázku, ako je to s vplyvom kokosového oleja na zdravie vo všeobecnosti, prečítajte si článok Kokosový olej pre zdraví a v medicíne – jeho účinky vás prekvapia.

Kokosový olej sa hodí pre vlasy všetkých dĺžok, pre vlasy rovné, vlnité aj kučeravé, a tiež pre mužov. Páni môžu dokonca kokosovým olejom ošetrovať svoje fúzy alebo fúziky. Nádherné účesy sú z kolekcie Jean Louis David - INSIDE Collection for Summer 2018 (vlasy: Vanessa Giani, Jean-Jacques Ayache, Martyn Foss-Calder pre Jean Louis David, fotograf kolekcie: Laurent Darmon, make-up: Delphine Ehrhart.)

Kokosový olej sa hodí pre vlasy všetkých dĺžok, pre vlasy rovné, vlnité aj kučeravé, a tiež pre mužov. Páni môžu dokonca kokosovým olejom ošetrovať svoje fúzy alebo fúziky. Nádherné účesy sú z kolekcie Jean Louis David – INSIDE Collection for Summer 2018 (vlasy: Vanessa Giani, Jean-Jacques Ayache, Martyn Foss-Calder pre Jean Louis David, fotograf kolekcie: Laurent Darmon, make-up: Delphine Ehrhart.)

Všetko, na čo sa pýtate, pokiaľ ide o kokosový olej na vlasy

Používať kokosový olej na vlasy?

Tu odpoviem bez zaváhania – rozhodne áno. Dokonca nezáleží na tom, či máte vlasy suché alebo mastné. V oboch prípadoch možno pri správnom použití kokosový olej na vlasy používať.

Ako používať kokosový olej na vlasy?

1. Kokosový olej na mastné vlasy: Pokiaľ máte vlasy mastné alebo normálne, používajte kokosový olej ako masku pred umývaním vlasov. Najlepšie na navlhčené vlasy. Kokosový olej nechajte pôsobiť, najlepšie aspoň dve hodiny pod igelitom a uterákom. Vlasy následne umyte štandardne šampónom. Určite budete potrebovať opakovať šampónovanie. Dvakrát je ale štandard aj normálne, takže nič nezvyčajného to nie je.

2. Kokosový olej na suché vlasy: U suchých a krepatých vlasov možno kokosový olej používať najlepšie po umytí vlasov šampónom a kondicionérom. Olej sa potom votrie do ešte vlhkých vlasov a následne sa do vlasov nanesie prípadný ďalší styling – napríklad tvarujúca pena. V tomto prípade je nutné naučiť sa odhadnúť správne množstvo kokosového oleja. Koľko to je? No to je presne ono – každý to máme inak. Záleží na dĺžke i hustote vlasov, ale aj na ich kvalite alebo stupni poškodení. Vlasy môžu byť po použití oleje mierne mastné, nie však umastené ani spľasnuté. Ak také sú, uberte nabudúce na množstve.

Kokosový olej je skvelou výživou pre vlasy a vlasovú pokožku.

Kokosový olej je skvelou výživou pre vlasy a vlasovú pokožku.

Aplikovať kokosový olej na vlasy cez noc?

Skvelé riešenie! Ak chcete získať z kokosového oleja pre svoje vlasy čo najviac, musíte dopriať vlasom čo najdlhšie pôsobenie tohto „zázraku“. Preto sa ponúka aplikovať kokosový olej na vlasy cez noc. Večer si vlasy namočte a na vlhké vlasy naneste kokosový olej. Všetko dôkladne zabaľte do igelitu, alebo dajte pod kúpaciu igelitovú čiapku. Potom ešte okolo vlasov uviažte treba starú plienku. Uterák by vás mohol v posteli tlačiť. Všetko na vlasoch skutočne poctivo upevnite, trebárs aj za pomoci sponiek, aby ste sa ráno neprebudili na umastenom vankúši.

Ráno počítajte s tým, že vám možno umývanie vlasov zaberie o niečo dlhšiu dobu než bežne. Takže najoptimálnejšie je kokosový olej na vlasy cez noc aplikovať napríklad v piatok – ak máte ako väčšina ľudí v sobotu voľno a nejdete ani do práce, ani do školy.

Ak používate na vlasy kokosový olej, ako často?

Ako často používať kokosový olej na vlasy? Pre suché vlasy je optimálne aplikovať kokosový olej ako prírodnú starostlivosť o vlasy pri každom umývaní vlasov. U extrémne suchých možno aj počas každodennej starostlivosti, napríklad namiesto obnovy účesu stylingom, aplikovať práve kokosový olej. Normálne a mastné vlasy je optimálne kokosovým olejom ošetriť raz mesačne. Avšak ak riešite problémy so zničenými vlasmi napríklad po farbení alebo rôznych tepelných úpravách, doprajte si aspoň po dobu jedného mesiaca starostlivosť aspoň raz týždenne, alebo pri každom umývaní vlasov.

Ako vymyť kokosový olej z vlasov?

Vymývanie kokosového oleja z vlasov nie je príliš problematické. Obvykle budete potrebovať zopakovať dvakrát šampónovanie. Čo by sa ale malo robiť tak či tak. Pre lepší účinok je vhodné šampón rozriediť vo vode. Vezmite si do vane hrnček alebo téglik a na jeden diel šampónu pridajte dva diely vody. Takto nariedený šampón použite pre prvé aj druhé šampónovanie. Pokiaľ chcete vymyť kokosový olej z vlasov, rozhodne to nepôjde studenou vodou. Nemusíte vlasy prelievať vodou príliš horúcou, ale teplotu klasickej kúpele zodpovedajúca cca teplote ľudského tela voda mať musí. Pozrite sa, ako správne na umývanie vlasov.

Kokosový olej pre vlasy funguje ako unikátny prírodný balzam. Určite ho začnite používať.

Kokosový olej pre vlasy funguje ako unikátny prírodný balzam. Určite ho začnite používať.

Ovplyvňuje kokosový olej rast vlasov?

Na otázku, či ovplyvňuje kokosový olej rast vlasov je odpoveď jednoznačná – áno. A to aj v prípade, že ho používate vnútorne v kuchyni, aj keď ho ako masku aplikujete na vlasovú pokožku. Tu ale pozor, aplikovať ju iba na vlasy v tomto prípade nestačí. Kokosový olej obsahuje vitamíny E a K a rovno minerál železo. Práve ony sú užitočnou výživou pre vlasové korienky. Vďaka dobre vyživeným vlasovým folikulám potom vlasy rýchlejšie rastú.

Ako na lupiny prírodnou cestou?

Kokosový olej je bohatý na vitamín E. A práve jeho nedostatok býva častou príčinou vzniku lupín. A dokonca aj problémov s padaním vlasov. Kvalitné mastné kyseliny obsiahnuté v kokosovom oleji navyše majú schopnosť hydratovať vlasovú pokožku a aj tým zabraňovať vzniku lupín. Užívať kokosový olej proti lupinám je vhodné vnútorne v potrave, aj v podobe masky na vlasovú pokožku. Prečítajte si viac o tom, ako na lupiny.

Funguje kokosový olej na končeky vlasov?

Rozhodne nečakajte, že vám kokosový olej zacelí rozštiepené končeky vlasov. Na to neexistuje nič, aj keď to niektorý výrobcovia kozmetiky tvrdia. Navyše, aj keby podobné lepidlo existovalo, vlasom to príliš ku kráse nepomôže. Rozštiepené a zničené končeky treba odstrihnúť, ale potom sa snažiť, aby sme vlasy dostali do takej kvality, ktorá ďalšiemu štiepeniu končekov vlasov predíde. Takútou starostlivosťou je práve kokosový olej na vlasy. Vlasy vyživuje od korienkov, hydratuje je, robí je pružnými a odolnými nielen voči lámaniu, ale aj problematickému štiepeniu končekov.

Možno použiť kokosový olej proti vypadávaniu vlasov?

Ak vaše vlasy vypadávajú kvôli tomu, že máte zle vyživené korienky, určite dokáže kokosový olej používaný vnútorne i zvonku v podobe masky na vlasy pomôcť. Zázrak proti plešateniu ale nečakajte. Androgénnu alopéciu, ale ani chorobnú alopéciu u žien, kokosový olej vyriešiť nevie. Viac na tému vypadávania vlasov nájdete na stránkach nášho magazínu Vlasy a účesy.

Kokosový olej je charakteristický tuhšou konzistenciou pri teplote do 20 stupňov Celzia. Pre použitie vo vlasoch ho na chvíľu ponorte uzavretý do kúpeľa. Používať sa dá vo vlasoch v tuhšej konzistencii, ale aj úplne pustený, teda tekutý.

Kokosový olej je charakteristický tuhšou konzistenciou pri teplote do 20 stupňov Celzia. Pre použitie vo vlasoch ho na chvíľu ponorte uzavretý do kúpeľa. Používať sa dá vo vlasoch v tuhšej konzistencii, ale aj úplne pustený, teda tekutý.

Je vhodné používať kokosový olej na mokré vlasy?

Používať kokosový olej na mokré alebo vlhké vlasy je dokonca vhodnejšie ako na vlasy suché. Najmä ak sú vlasy ešte teplé po sprche alebo kúpeli, bude sa aj tuhší kokosový olej na vlasoch príjemne rozpúšťať a skvele vnikne do pórovitej štruktúry vlasu. Vlasy sa potom jemne vysušia uterákom. Olej sa z nich zotrie len čiastočne. Počítajte s tým, že kokosový olej žltne. Na vlasoch to nespoznáte, ale na uteráku po troch dňoch určite. Fľaky od oleja na ňom nezostávajú, ale určite začne byť zvláštne cítiť. Stačí ich vyprať.

Kokosový olej na vlasy z dm

Je kokosový olej z dm kvalitný? DM – Drogerie Markt má v ponuke niekoľko kokosových olejov. Obvykle minimálne dve značky, z toho jednu v bio kvalite. Predtým vyhľadávaná značka Alnatura, od ktorej si bolo možné kúpiť aj kokosový olej, sa už v DM-ku nepredáva.

Aký kokosový olej používať?

Aby boli v kokosovom oleji zachované všetky unikátne zložky, je potrebné používať za studena lisovaný kokosový olej, teda panenský kokosový olej. A to aj pokiaľ používame kokosový olej pre vlasy. Kvalitný kokosový olej je základ.

Kokosový olej na vlasy – diskusia

Kde sa najviac diskutuje o kokosovom oleji na vlasy? Dobré tipy nájdete na omladenie, Emiminu, na Dáme, na webe Prozdravi ai na Arome. Ale pokojne sa spýtajte nás. Zaujímavé články o kokosovom oleji potom nájdete v magazíne Zdraví a krása. 

Zdroj obrázkov: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – špecialista na copywriting a vizualizáciu obsahu