Zalyžujte si bez lyží a aj za horších snežných podmienok! Zamilujte si korčule na sneh, ktoré zvládnete aj keď nie ste príliš dobrý lyžiar!

Lyžujem, dokonca rada, ale žiadny preborník v tom nie som. Vlastne mi na lyžiach vždy prekážali „drevá“ a najradšej by som si ich bola odopla a lyžovala iba na lyžiarskych topánkach. Netušila som, že sa mi raz môj sen splní. Korčule na sneh už totiž skutočne existujú a vyzerajú v podstate rovnako ako lyžiarske topánky opatrené funkčnou skĺznicou na podrážke s klasickými brúsiteľnými hranami, ako je tomu u bežných lyží.

Korčule na sneh nahradia lyže aj za horších snehových podmienok.

Korčule na sneh nahradia lyže aj za horších snehových podmienok.

Korčule alebo lyže – vlastne oboje!

Niežeby tak záležalo na tom, či tento skvelý vynález nazývať korčule na sneh alebo napríklad mini lyže. Pravdou je, že na nich môžete robiť oboje. Jednoducho si na nich zalyžujete na klasickej upravenej zjazdovke, ale i zakorčuľujete trebárs na zasneženom parkovisku, ceste, chodníku či na zamrznutom rybníku, z ktorého nikto neodhrnul sneh. Korčule na sneh sú ideálne na upravené trate. Vyveziete sa nich jednoducho lanovkou, ale môžete si svah bez problémov aj vyšľapať. Snežné korčule klasické lyže dokonale nahradia a nepotrebujete k nim ani palice. Majú aj pár nevýhod – na neupravenou hlbokom snehu si na nich príliš nezalyžujete a ideálne nie sú ani na topiaci sa sneh na konci sezóny. Zľadovatené svahy na nich síce zlyžujete, ale tu platí rovnaké pravidlo ako u klasických lyží – púšťajte sa na takto nebezpečný terén len vtedy, keď máte skutočne dobre naostrené hrany a viete s nimi na ľade dobre zahraniť.

Korčule na sneh Sled Dogs Skates.

Korčule na sneh Sled Dogs Skates.

Na druhú stranu sú korčule na sneh skvelé vo chvíli, keď snehu nenapadlo príliš. Špatné snehové podmienky zvládajú snowskates omnoho lepšie, než klasické lyže. Nezabudnite si k nim zadovážiť rovno aj ochranu na sklznice, keď sa v nich rozhodnete prechádzať miesta po škvárou posypanom parkovisku, ceste alebo niekde na južnom svahu, kde už slniečko neponechalo ani zbytky snehu.

Obvykle je každý skiareál pre korčule na sneh pripravený. Lanovky, zjazdovky – to všetko vám bude vyhovovať ako klasickým lyžiarom. Len pozor na trate pre bežkárov, aby ste im nepokazili stopu.

Snežné korčule zvládne hravo každý

Sú pre deti aj pre dospelých, pre začiatočníkov i pre pokročilých lyžiarov. Zatiaľčo u lyží si musíte osvojiť správnu techniku, korčule na sneh sú omnoho intuitívnejšie a hlavne ten, kto už má skúsenosti s lyžovaním alebo korčuľovaním, či už na inline korčuliach alebo na ľade, zvládne snowskates vlastne ihneď. Než sa pustíte na zložité a náročné trate, skúste si snežné korčule najprv na rovinke a potom na menšom svahu. Ale pravdou je, že lyžiari, ktorí si nikdy netrúfli na čierne zjazdovky, ich hravo zvládajú na snežných korčuliach. Nikam už naviac nemusíte ťahať veľké lyže.

Snowskates vs. Sled dogs skates

Nakoniec možná trošku vysvetliviek, okolo názvoslovia tohoto športu. Pre anglický výraz snowskates sa ako ste už asi pochopili na Slovensku zaužíval výraz korčule na sneh alebo snežné korčule. Avšak stretnete sa aj s pojmom Sled Dogs skates. Sleed Dogs už je konkrétna značka snežných korčulí. Je významná tým, že ako prvá prišla s patentovanými korčuľami na sneh a je považovaná za najvýznamnejšiu vo svojom obore. Sled Dogs je nórsky produkt, za ktorým stoja bratia Ronny Paul Gydar a Tommy Einar Gydar Syversenovci. Ronny ako vášnivý inline korčuliar hľadal možnosť, ako si svoju vášeň užívať aj v zime. A tak spolu s bratom vytvorili úspešnú značku a robia tomuto športu reklamu po celom aspoň trochu zasneženom svete.

Zdroj obrázkov a video: Hopsaj.sk

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník