Cesta za lesklými vlasmi nemusí viesť skrz nákup drahej vlasovej kozmetiky. Rovnako tak ľahké rozčesávanie vlasov má svoju lacnú alternatívu – v obyčajnej múke!

Možno ste si už na vlasy napatlali kde čo – cukor miesto tužidlá, pivo pre ich lesk, majonézu miesto kondicionéru – ale vlasová kúra z múky? Verte mi, je to osvedčená metóda, ako mať lesklé vlasy, ktoré sa navyše ľahko rozčesávajú. Pritom práve ľahké rozčesávanie vlasov by z nás po aplikácii múky do vlasov čakal skutočne málokto.

Ak ste vyznávačom DIY kozmetiky alebo prírodnej kozmetiky, určite oceníte lacný spôsob, ako vo vlasovej starostlivosti nahradiť množstvo chémie v kondicionéroch. Lesk vlasov aj ľahké rozčesávanie možno dosiahnuť úplne prírodnou cestou pomocou múky. Pre prípravu kúry na vlasy sa hodí síce každý typ múky, ale literatúra odporúča špaldovú múku a/alebo múku z jačmeňa. Kúpite je bežne v hypermarketoch alebo v obchodoch so zdravou výživou. Smelo siahnite po tej najlacnejšej, vaše vlasy unesú aj domácu kúru na vlasy z ne-bio múky.

Vlasová kúra z múky pre ľahké rozčesávanie vlasov a pre lesklé vlasy

Ingredience: 

 • 125 ml biela špaldová múka
 • 125 ml múka z jačmeňa
 • 125 ml vody (destilovaná alebo pramenitá – lepšia je totiž bez chlóru)
 • 125 ml kvetovej vody z ruží alebo levandule (slúži na prevoňanie zmesi, možno vynechať)
 • 1 polievková lyžica jablčného octu (cca 15 ml)
 • igelitová pokrývka hlavy (igelitová čiapky alebo väčší kus igelitu, postačí aj igelitka)
 • pre aplikáciu je vhodný tiež väčší plochý štetec (možno ale aplikovať aj rukami)

Príprava vlasovej kúry pre lesklé vlasy a ľahké rozčesávanie:

 1. Zmes múky preosejte cez sito na múku do veľkej misy. Tento krok možno síce vynechať, ale múka sa výborne prevzdušní a zmes bude ľahšia a lepšie sa bude aplikovať.
 2. V múke urobte jamku a do nej pridajte vodu, kvetovú vodu (možno vynechať a nahradiť rovnakým množstvom obyčajnej vody) a ocot.
 3. Všetko zmiešajte na hladkú zmes bez hrudiek.

Aplikácia vlasovej kúry z múky:

 1. Vlasy pred aplikáciou nenamáčajte a pripravenú zmes aplikujte na suché vlasy ešte pred ich umývaním.
 2. Pastu z múky a ďalších ingrediencií naneste na vlasy. Rukami alebo pomocou veľkého plochého štetca. Pasta sa môže (ale nemusí) naniesť aj na pokožku hlavy, ale dôležité je predovšetkým dokonalé pokrytie všetkých vlasových prameňov po celej ich dĺžke. Množstvo zmesi vystačí pre jednu aplikáciu na dlhé vlasy.
 3. Vlasy po nanesení kúry zmotajte a celé vsuňte pod igelitovú čiapku alebo je prekryte igelitom.
 4. Kúra na vlasy z múky pre ľahké rozčesávanie a lesklé vlasy by mala pôsobiť cca 20 až 30 min.
 5. Po uplynutí tejto doby zložte igelitovou pokrývku hlavy a vlasy dôkladne umyte. POZOR! V studenej vode! Teplá voda by spôsobila, že sa múka prilepí na vlasy ako cesto!
 6. Vlasy potom umyte ako zvyčajne šampónom. Hoci sa v poslednej dobe má za to, že oplachovanie vlasov studenou vodou pre ich väčší lesk je mýtus, literatúra odporúča opäť oplach vodou studenou. Takže trošky utrpenia pre krásne vlasy sa nevyhneme.

 

Zdroj obrázkov: FL

Zdroj informácií: Bylinkové domácí lázně: přírodní osvěžující zábaly, masáže, pleťové vody, masky, oleje a peelingy / Greta Breedlove ; [z angl. orig. přel. Dana Burianová]. – Praha : Pragma, [asi 2006]. – 195 s.: obr.; 23 cm. – Orig.: The herbal home spa (ISBN 80-7205-873-8 : Kč 168,00)

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník