Aj vám pĺzne vaša okrasa hlavy ako vášmu dlhosrstému psovi? Tomu je to zrejme dosť jedno, ale vám pravdepodobne nie. Pýtate sa – čo mám teraz robiť?

Vypadávanie vlasov je problém, ktorý dnes postihuje veľkú časť svetovej populácie. Mužov, ženy, starých, mladých. Niektoré skupiny ľudí tento problém trápi viac, iné menej. Spýtajte sa ktorejkoľvek ženy, ako podľa nej vyzerajú ideálne vlasy. Asi žiadna vám nepovie, že riedke ako blato po týždňových dažďoch. A povedzme si pravdu, väčšina z nás túži po tom, aby sme sa po zaborení ruky do našej prikrývky hlavy necítili ako keby sme hladkali pšeničné pole. U nás, mužov, sa to možno nejaví ako najväčší životný problém, ako je to u žien, ale v modernej dobe si mnohí z nás potrpia na nejakom účese, s tým, že nie každý chce mať účes ako Jason Statham. Jednoducho, týka sa to nás všetkých.

Načo sú nám vlastne vlasy…

No predsa na okrasu. Síce aj to, ale aj keď si to možno neuvedomujeme, sú dosť podstatnou zložkou nášho tela. Ak sa pozrieme na odbornú definíciu, stretneme sa s vysvetlením, že vlasy sú tenké ohybné trubičky zrohovatených epitelových buniek. Jednoducho povedané, sú to chlpy ako každé iné, avšak s trochu odlišnou stavbou. Môžu mať rôznu dĺžku, priemer a samozrejme farbu. Hlavnou funkciou vlasov je ochrana a komunikácia. Pokiaľ nie ste z inej dimenzie vesmíru, tak žiadnu komunikačnú funkciu vlasov v podobe prijímania signálov vašej vesmírnej lode nečakajte. V tomto prípade je to komunikácia s okolitým svetom. To, aké máte husté a kvalitné vlasy ostatným ľuďom prezrádza váš zdravotný stav. Tu platí jednoduchá rovnica – čím hustejšie, tým lepšie. Ochranná funkcia vlasov je tiež veľmi dôležitá, chránia totiž našu hlavu a krk pred slnečným žiarením, chladom a do určitej miery aj pred fyzickým poškodením. Strata vlasov, alebo inak alopecia, tak nie je len vzhľadovým problémom, ale stratou vlasov stratíte aj mnohé iné výhody, ktoré poskytujú.

Príčiny vypadávania vlasov

Príčinou sú dva nepekne vyzerajúce názvy – Alopecia aerata a rozšírenejšia Androgénnová alopecia. Alopecia aerata je nenákazlivé ochorenie, ktoré môže byť vrodené, ale rovnako ho môžete získať stresom, vírusmi, prípadne alergiou. Prejavuje sa jasne ohraničenými okrúhlymi alebo oválnymi plochami bez vlasov. Pri tomto ochorení nedochádza k poškodeniu vlasových folikulov, a tak po vyliečení sú vlasy opäť schopné rásť ako predtým. Nejedná sa iba o vlasy, toto ochorenie, s rovnakými príznakmi ako pri vlasoch, môže postihovať aj ochlpenie. Dodajme, že exitujú viaceré formy tohto ochorenia, a príznaky sa môžu líšiť. Od mierneho vypadávania vlasov až po Alopeciu totalis, ktorej názov hovorí za všetko. Riziko alopecie rastie s vekom, ale to neznamená že sa nevyskytuje aj u mladých ľudí. Aká je teda liečba alopecie?

Tak ako to vyliečim?

Na výber máte také množstvo možností, že ich študovaním strávite približne toľko času, koľko vlasov ste stratili. Z liečby vypadávania vlasov sa dnes stala doslova veda, a tak máte na výber mnoho riešení. Od kortikosteroidných injekcií, cez Minoxidil, rôzne krémy a masti, lokálnu imunoterapiu, až po liečbu excimerovým laserom. Jednoducho povedané – jednoducho sa to povedať nedá. Jedno je však isté – s dnešnými technológiami aj vy určite nájdete vhodnú liečbu, presne na váš typ problému. Pozrite si aj vy vaše možnosti na stránke https://www.aveclinic.sk/liecba-straty-vlasov-alopecia-areata a vráťte vašim vlasom ich pôvodný šarm.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu