Niektoré tradície sa vytratia a potom sa opäť vrátia. Tak je to aj s tradíciu zlatej mince vkladanej do kolísky novorodenca.

Keď sa v Betleheme narodil Ježiško, priniesli mu traja mudrci z východu, Gašpar, Baltazár a Melichar, dary. Vedľa myrty a kadidla aj zlato. Tam niekam až siaha tradícia obdarovať novorodenca zlatom. V minulosti sa táto tradícia uchytila aj na našom území. Bolo tradíciou dať novorodencovi do kolísky zlatý dukát. Ten mal symbolizovať predovšetkým hojnosť a dieťaťu zaistiť, aby v živote netrpelo núdzou. Išlo o veľmi symbolický akt, veď v chudobných rodinách často jednu a tú istú mincu dostalo do kolísky každé z detí. Ako je to s tradíciou zlatej mince dnes?

Niektoré tradície sa vytratia a potom sa opäť vrátia. Tak je to aj s tradíciu zlatej mince vkladanej do kolísky novorodenca.

Niektoré tradície sa vytratia a potom sa opäť vrátia. Tak je to aj s tradíciu zlatej mince vkladanej do kolísky novorodenca.

Zlaté mince do kolísky sa vracajú

Časom sa tradícia vytratila. U chlapcov úplne, u dievčat sa čiastočne pretrasformovala do obdarovania zlatými náušničkami. Tie dievčatá dostávajú obvykle od starej mamy alebo krstnej mamy. Minca do kolísky sa však pomaly vracia. Je nádhernou pamiatkou pre dieťa na deň jeho narodenia. Ale trebárs aj aktom, ktorý v dieťati naštartuje jeho záujem o mince a numismatiku. Prečo nie. Tento ušľachtilý koníček nie je len o zberateľstve, ale dokáže sa spojiť i s formou kvalitného investovania.

Obnoviť tradíciu zlatého dukátu do kolísky pomohla Pražská mincovňa. Tá vydala zlatý dukát hneď s niekoľkými motívmi. Tým najžiadanejším je dukát, ktorý na lícnej strane zobrazuje bociana s uviazanou šatkou, na druhej zas vranu. Na jednej minci je tak symbol narodenia pre chlapca (bocian) aj pre dievča (vrana). Symbolický vtáci majú podobu origami, čo minci dáva veľmi moderný vzhľad. Venovať však môžete aj mincu s bábätkom a cumlíkom, alebo mincu s tváričkou bábätka a s dieťatkom v perinke.

Zlaté mince k narodeniu dieťaťa, ktoré vydala Pražská mincovňa, predáva predajňa v Bratislave, na Dunajskej ul. 68. Minca je vždy označená ročníkom narodenia. Výhou ale je, že máte stále možnosť touto mincou obdarovať aj skôr narodené deti, pretože k dispozícii sú aj dukáty s predchádzajúcimi ročníkmi. Takže pokiaľ teraz obdarujete čerstvého novorodenca, máte súčasne príležitosť obdarovať zlatou mincou aj staršieho súrodenca. Mince majú hodnotu ako pamiatka, umeleckú a samozrejmosťou je hodnota zlata. Zakúpiť sa dajú aj online aj v českom e-shope zlate-mince.cz za cenu 5800 Kč.

Mince ako darček nemusia skončiť u tej k narodeniu dieťatka

Mincovňa vydáva aj mince s menom. Ide o veľké strieborné mince, ktoré sú ideálne ako darček k svätému krstu, ale aj k meninám či rôznym výročiam. V ponuke nájdete všetky bežné mužské aj ženské mená. Motív mince má každé konkrétne meno hneď v niekoľkých jazykoch, čo robí mincu veľmi univerzálnym darčekom „bez hraníc“.

Zlato ako investičná príležitosť

Drahé kovy, zlato, ale aj striebro, sú taktiež dobru investičnou príležitosťou. Najistejší je nákup odliatkov drahých kovov, ktoré sú obdobou zlatých a strieborných tehličiek. Určite ich uprednostnite pred čistým investovaním do zlata na komoditných trhoch. Vždy je treba kupovať iba kvalitné odliatky v najvyššej rýdzosti. A vždy dbať na kvalitného dodávateľa.

Zdroj obrázkov: Pixabay, Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – špecialista na copywriting a vizualizáciu obsahu

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník