Veľmi často nám roky pridávajú práve naše vlasy – nesprávna farba alebo voľba účesu. Cesta k omladeniu vedie skrz správny výber účesu a starostlivosť o vlasy.
Veľmi často nám roky pridávajú práve naše vlasy – nesprávna farba alebo voľba účesu. Cesta k omladeniu vedie skrz správny výber účesu a starostlivosť o vlasy.

Omladenie – cesta k nemu vedie cez správny účes a zdravé vlasy!

Veľmi často nám roky pridávajú práve naše vlasy – nesprávna farba alebo voľba účesu. Cesta k omladeniu vedie skrz správny výber účesu a starostlivosť o vlasy.

Od puberty sa staráme o svoju pleť. V štyridsiatich nemusí byť na našej tvári po vráskach ani pamiatky. Dokonca ani v päťdesiatich. Prečo teda vyzeráme čím ďalej starší? Hľadáme ďalšie zázraky pre omladenie – krémy, kúry alebo dokonca zákroky plastického chirurga. Pritom ale problém môže byť prostý: omladenie možno potrebuje iba náš účes a naše vlasy. A nemyslím tým len farebnosť šedín! Poďte sa pozrieť na to, čo robíme najčastejšie zle! Ako si vybrať účes, ktorý nás omladí a ako riešiť problémy s vlasmi, ktoré nás robia staršími? Správna starostlivosť o vlasy a vhodný účes vám odpíšu z občianky trebárs aj 15 rokov!

Správny účes a zdravé vlasy sú najrýchlejším omladením, ktoré nám v občianke odpíšu aj niekoľko päťročníc!
Správny účes a zdravé vlasy sú najrýchlejším omladením, ktoré nám v občianke odpíšu aj niekoľko päťročníc!

Omladenie nie je bez správnej voľby farby vlasov vôbec možné!

Prvým príznakom starnutia vlasov je šedivenie, ale mnoho žien si ani nemá šancu všimnúť, že už šedivejú. Rad z nás sa farbí na blond už od strednej, mnohé nosíme farbu na vlasoch už niekoľko rokov. Často už ani nepoznáme svoju prirodzenú farbu vlasov. Na odrastoch šedivenie dlho nespoznáte. To už musíte mať šediny v pokročilom štádiu. Navyše, aj tie z nás, ktoré sa pravidelne nefarbia, akonáhle sa objavia prvé šediny, rýchlo s farbením začíname. Takže šediny nie sú to, čo nás robí staršími. Proti tým vie bojovať snáď každá. Ale omladenie často potrebuje práve farba, ktorú si na farbenie vlasov zvolíme.

Odborníci cez farebnú typológiu hovoria, že vek nám pridáva ako príliš tmavá, tak príliš svetlá farba vlasov. Cestou k omladeniu je voľba správnej farby, ale aj jej vhodná intenzita. Kým v mladšom veku si môžeme dovoliť s farbou vlasov viac experimentovať, tajomstvom omladenia vo vyššom veku je práve nájdeniu prirodzenej farby pre vlasy.

A najväčšie chyby, ktoré robíme pri voľbe farby vlasov? Omladeniu neprospievajú čierne a príliš tmavé odtiene. Vizuálne prehlbujú mimické črty aj prípadné vrásky v tvári. Príliš svetlá farba vás zasa úplne potlačí. Vizuálne ste takmer neviditeľná. Najhoršou voľbou sú potom rôzne popolavé odtiene. Dosť často päťdesiatnička vylezie z kaderníckeho salónu s takzvanou orieškovou farbou. Táto popolavá hnedá vás rozhodne neomladí, naopak!

Trikom pre mladší vzhľad je zvoliť intenzívny, ale nie príliš tmavý ani príliš svetlý odtieň. Jednoliata farba nie je tiež to pravé. Dôležité je ju vytieňovať vlasy najlepšie tón v tóne. Monotónnosť je totiž na škodu. Žiadne radikálne melíry vám ale k mladšiemu vzhľadu nepomôžu. Vlasy treba vytieňovať špeciálnymi farbiacimi technikami, ktoré vedia napodobniť vlasy zosvetlené slniečkom. Ideálne pre omladenie je zjemniť črty okolo tváre tón v tóne zosvetlenými prameňmi. Ale pozor, nesmú vyzerať ako prešedivené pramene!

Súvisiaci článok

Účesy pre staršie ženy

Správna dĺžka vlasov dokáže omladiť rýchlejšie ako plastický chirurg!

Kaderníci strihajú veľmi radi. Nieto keď sa v salóne objaví štyridsiatnička alebo päťdesiatnička. Na športové krátke strihy ste ale mala vek skôr okolo dvadsiatky, rozhodne nie teraz! Aj keď ste športovejší typ, je potrebné zvážiť, či s narastajúcim vekom nie je trebárs nechať vlasy radšej trochu narásť. Takže ani 40+ rozhodne neznamená, že by sa vašim najlepším kamarátom mali stať kadernícke nožnice!

Vek pridávajú extrémy – čiže príliš dlhé alebo príliš krátke vlasy. K omladeniu vedie zlatá stredná cesta. Navyše polodlhé vlasy sú neskutočne variabilné. Vedia tiež ukryť horšiu kvalitu pokožky na krku, alebo odpútať pozornosť od rýchlejšie starnúceho dekoltu. Účesy s ofinou vedia zakryť vrásky na čele a zaujímavý styling pripútať pozornosť na vydarený účes a odlákať oči pozorovateľov od symbolov vyššieho veku vrytých do našej tváre. Takže pamätajte, že ak nosíte krátke vlasy, nechať si narásť pár centimetrov navyše je účinnejším omladením, než návšteva plastického chirurga.

Extrémy sa k vyššiemu veku nehodia, či už ide o tie krátke alebo dlhé. Polodlhé účesy sú ideálne. Stále atraktívne, variabilne a súčasne milosrdne ukrývajúce prejavy vyššieho veku.
Extrémy sa k vyššiemu veku nehodia, či už ide o tie krátke alebo dlhé. Polodlhé účesy sú ideálne. Stále atraktívne, variabilne a súčasne milosrdne ukrývajúce prejavy vyššieho veku.

Na kvalite vlasov záleží pri omladeniu najviac!

Ešte oveľa viac, než na voľbe farby či strihu záleží, akú majú vaše vlasy kvalitu. Aj keby vám bolo len dvadsať, vlasy zničené farbením, žehlením, kulmovaním, trvalou, fénovaním, ale tiež vlasy so zlou kvalitou vďaka nevhodnej strave či nedostatku vitamínov, vás rozhodne neurobia peknými. Omladeniu teda musí predchádzať zlepšenie kvality vlasov.

V určitom veku navyše začíname byť znevýhodnené. Kvalita našich vlasov sa zhoršuje všeobecne. Vlasy nám viac vypadávajú, na ich zlej kvalite sa môže tiež podpísať užívanie liekov. Ak vám vlasy padajú, pozrite sa na najčastejšie príčiny padania vlasov u žien. Alebo sa pozrite, ktoré lieky môžu spôsobiť padanie vlasov.

Takže ako na omladenie vlasov? V prvom rade sa vo svojom veku sústreďte na kvalitnú vlasovú kozmetiku. Používajte nielen dobrý šampón, ale aj kondicionéry, vlasové oleje, zábaly alebo masky na vlasy. Lenže tu pozor! Kvalitné znamená bez zbytočných chemických látok. Odporúčam vyhnúť sa vlasovej kozmetike obsahujúcej sírany, parabény alebo alkohol. Tie môžu pre starnúce vlasy predstavovať veľký problém. Voľte kozmetiku pre vlasy, ktorá miesto chémia vie vašim vlasom dodať peptidy, aminokyseliny alebo bielkoviny. Vaše vlasy potrebujú omladiť nielen na povrchu, ale posilniť potrebujú tiež vlasové folikuly, aby ste zastavili s vekom prichádzajúce rednutie vlasov.

Veľký a takmer nevratný problém si môžete spôsobiť nevhodným a príliš častým farbením. Aj keď je farbení v kaderníctve záťažou pre našu peňaženku, rozhodne ho absolvujte u odborníka aspoň pri každom treťom farbení. Nechajte si nielen odporučiť kvalitnú a vlasy nepoškodzujúcu farbu, ale tiež si doprajte vlasové kúry zlepšujúce kvalitu vlasov. Pri domácom farbení pamätajte, že si nemáte farbiť zakaždým celú dĺžku vlasov. Častejšie dobarvujte iba odrastoch, alebo farbení kombinujte tak, že čas pôsobenia farby na odrastoch je dlhšia, než na zvyšok vlasov, kde len doladíte odtieň farby, ktorá sa po niekoľkých umytiach už mohla zmeniť na svetlejšiu.

Pozor na tesné účesy!

Vyhnite sa tiež rôznym príliš tesným účesom. Neznamená to, že si z času-na čas nemôžete zopnúť cop alebo urobiť drdol. Ale pravidelne je rozhodne nenoste. Nikdy by ste nemali vlasy namáhať ťahom pri korienkoch. Práve s vekom si môžete spôsobiť, že vám takto poškodené vlasy už nedorastú.

A nakoniec, nezabudnite na zdravú výživu. Diéty vás rozhodne neomladia! Rozhodne nie tie drastické. A nielenže vám poškodí vlasy, ale môžu tiež zásadne podlomiť vaše zdravie. Miesto hladovania a držania hlúpych diét začnite seba aj svoje vlasy zdravo živiť!

Chráňte svoje starnúce vlasy pred slnkom!

Nielen nedostatok vitamínu, hormonálna nerovnováha alebo stres prispievajú k zlej kvalite vlasov. Veľkým prevít je obyčajné slnko. To výrazne prispieva k starnutiu kože, ale aj vlasov. Vlasy sú vďaka slnku suché, poškodené a ľahko sa lámu. Omladenie musí byť vždy spojené s účinnou ochranou vlasov pred slnkom. Ako ale na to? Investujte do správnych ochranných prostriedkov – konkrétne do vhodnej slnečnej vlasovej kozmetiky. Mala by obsahovať antioxidanty, biotín, vitamín A a E a vedieť chrániť vlasy pred voľnými radikálmi. Rovnako tak ale chráňte vlasy pred slnkom zvnútra a to už spomínanou správnou výživou obsahujúci potrebné vitamíny.

Omladenie vlasov potrebuje zdravé končeky

Rozstrapkané vlasy a zúžené vlasové vlákno dávajú vlasom nezdravý rozviaty a presušený vzhľad. Končeky potrebujú pravidelne zastrihnúť kvalitnými nožnicami a to každých 6 až 8 týždňov. Vďaka tejto maličkosti vyzerajú vlasy omnoho lepšie a my oveľa mladší.

Ešte raz o omladeniu zvnútra!

Aj keď som to už spomínala, je potrebné na záver ešte raz ako veľký výkričník uviesť, že vlasy potrebujú výživu zvnútra. Vlasy rastú z buniek uložených hlboko pod pokožkou hlavy a rovnako tak, ako pre chod našich orgánov, je aj pre zdravý rast krásnych vlasov potrebná predovšetkým kvalitná výživa zvnútra. Správna strava aj pitný režim je pre omladenie a s tým súvisiace krásne vlasy základ. Nepatrím medzi priaznivcov pitia vody na litre. Sama dobre viem, že by som svoj život potom presedela na toalete a vždy sa pousmejem nad rečami o tom, ako niekto pije viac ako tri litre vody denne. Ale rozhodne sa na tekutiny zabúdať nevypláca a dehydrovaný organizmus sa podpisuje aj na zhoršovaniu kvality vlasov. Piť je potrebné kvalitnú vodu a spestriť si pitný režim môžeme bylinkovými čajmi alebo zeleným čajom. K tomu, aké pitie vlasom svedčí najviac, sa ešte vrátime v nasledujúcich článkoch.

Ak sa pozrieme na stravu, ktorú naše krásne vlasy, ktoré nám umožnia omladnúť, potrebujú, zamerajte sa na príjem Omega-3 mastných kyselín, ktoré sú napríklad v tučných rybách. Obsahuje je losos, makrela alebo treska. Antioxidanty dodávajte vlasom zvnútra v podobe bobuľovín – jedzte čučoriedky, maliny, černice alebo jahody. Postarajú sa o negatívne voľné radikály. Proti predčasnému šediveniu, ale tiež proti vypadávaniu vlasov, dodajte telu Biotín, čiže vitamín H. Nájdete ho napríklad v hovädzej pečeni, v žĺtku, obsahuje ho sója, ryža, mlieko alebo pivovarské kvasnice.

Zdroj obrázkov: FL