Recykláciou prispievame k ochrane našej planéty. Triediť odpad by sme preto mali učiť už tých najmenších. A nielen to. Dôležité je deti učiť byť šetrnými a využívať veci viackrát. Napríklad pre tvorenie. Recyklujte papier!

Recy-veci sú v kurze. Z recyklovaných materiálov sa dnes vyrábajú šperky i vzniká umenie. Veďte k tomu aj svoje deti. Skôr, ako papier z domácnosti vytriedite a odnesiete do triedeného odpadu, skúste z neho vytvoriť krásne obrázky, 3D objekty a hračky.

Ktorý papierový odpad využijete na tvorenie?

V podstate ktorýkoľvek neznečistený. Hervée Tullet, francúzsky umelec tvoriaci tiež pre deti a s deťmi, odporúča vtipný fígeľ. Vyhadzujte všetky papierové odstrižky do jedného koša. Keď potom neviete, čo tvoriť, proste siahnite do tohto koša s odpadom na tvorenie a využite ho. Zrazu vyskúšate farebné kombinácie, do ktorých by ste sa inak nepustli. Kreatívne vás vedia naladiť aj tvary odstrižkov.

Zhromažďuje papierový odpad. Staré krabice, rúrky od toaletného papiera, ale aj papierové sáčky či tašky. Sú to doslova poklady pre kreatívne tvorenie. Je to najlepšia hračka pre deti. Pridajte len pár ďalších výtvarných pomôcok – tempery, vodové farby, tuše, suché pastely, pastelky, štetce, lepidlo a nožnice. Možnosti pre tvorenie a následne pre hru sú zrazu nekonečné.

Keď už je čas vyraziť s papierom do modrého kontajneru

Potom, čo už papier vo vašej domácnosti skutočne doslúži, a trebárs ste ho už aj v súkromí zrecyklovali pre rôzne potreby, je čas s ním vyraziť k modrému kontajneru. Čo doňho patrí?

Do modrého kontajneru vytrieďte noviny, časopisy, katalógy aj letály. Patria sem tiež čisté papierové sáčky a tašky. Môžete sem odniesť kancelársky papier, obálky, dopisy a pohľadnice, tiež obrázky detí a papierové 3D dielka potom, čo ste si ich zaarchivovali na fotografiách. Vyhodiť sem môžete aj kartónové obaly.

Čo naopak do modrého kontajneru na papier nepatrí? Nevyhadzujte sem hygienické potreby ani plienky. Nepatria sem nápojové obaly, znečistený, mokrý ani mastný papier. Nevyhadzujte sem ani obaly z masla.

Recyklujte papier

Papier na rozdiel od kovov či plastu nejde recyklovať do nekonečna. Recyklácia papiera je však možná 5 až 8krát. Šetríme tým prírodu a často aj svoje peňaženky. Kto poctivo recykluje, tomu nevyteká nádoba na zmesový odpad. Neviete, ako recyklovať, trebárs práve papier? Poradia vám v Natur-pack.

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník