Vlasová kozmetika problémy s vlasmi len zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, alebo napríklad krásne dlhé vlasy až po zem, potrebujú predovšetkým výživu zvnútra!
Vlasová kozmetika problémy s vlasmi len zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, alebo napríklad krásne dlhé vlasy až po zem, potrebujú predovšetkým výživu zvnútra!

Vlasy až na zem? Akurát tak bez stresu a hladovania!

Vlasová kozmetika problémy s vlasmi len zamaskuje a zaflikuje. Zdravé vlasy, alebo napríklad krásne dlhé vlasy až po zem, potrebujú predovšetkým výživu zvnútra!

Nič proti modernej vlasovej kozmetike a vďaka za ňu! Ale ak chcete mať naozaj krásne vlasy, musíte im dopriať psychickú pohodu bez stresu, kvalitnú výživu a hlavne žiadne hladovanie. Vlasy až po zem, a môžete to to kľudne brať aj len ako prenesenú túžbu po krásnych zdravých vlasoch, vám bez splnenia týchto podmienok nikdy nenarastú. Často bývajú práve vlasy prvým ukazovateľom toho, že niečo nie je s naším telom v poriadku a že ho nekŕmime tak, ako by sme mali, alebo že nie sme práve v najlepšej psychickej pohode.

Krásne a zdravé vlasy potrebujú výživu zvnútra a život bez stresu.
Krásne a zdravé vlasy potrebujú výživu zvnútra a život bez stresu.

Vlasy vedia rozprávať o tom, čo nášmu telu chýba!

Štiepia so vám končeky vlasov? Ak nejde o mechanický problém, čiže ak so svojimi vlasmi zaobchádzate šetrne a neničíte je napríklad počas česania alebo inej úpravy, je to problém výživy. Vaše telo trpí nedostatkom vitamínu A a tiež beta karoténu. Ak vaše vlasy vyzerajú nezdravo a sú bez lesku, potrebujú vitamín E a zinok.

Kde ich nájdeme? Vitamín A sa nachádza v červenkastých plodoch rastlín alebo v koreňoch. Obsahuje ho napr. mrkva alebo paradajky. S ďalšej rastlinnej stravy potom lucerna, špenát, okrúhlica, mango, petržlen alebo čerstvé marhule. V živočíšnych potravinách sa nachádza predovšetkým v teľacej pečeni. Ďalej potom ho obsahuje tuniak alebo treska.

Po akých potravinách siahnuť, keď potrebujeme vlasom dodať vitamín E? Vitamín E obsahujú obilné klíčky, orechy, sójové bôby, rastlinné oleje, listová zelenina (zelená), vajcia, obilniny a predovšetkým celozrnná múka a tiež ryby.

Dôležitým zdrojom pre zinok sú morské plody – predovšetkým ustrice. Z dostupnejších a našich zdrojov je to hovädzie mäso, bravčové mäso a hydinové, pečeň. Ďalej potom vajcia, mlieko a mliečne výrobky. Práve živočíšne potraviny obsahujú zinok v pre telo lepšie vstrebateľnej forme, než je zinok z rastlinnej stravy. Napriek tomu však môžete zinok prijímať aj v celozrnných obilninách, strukovinách, obsahujú ho orechy a semienka.

Vaše vlasy dokážu rozprávať o tom, čím je kŕmite! Bez správnej výživy nebudete mať nikdy krásne a zdravé vlasy!
Vaše vlasy dokážu rozprávať o tom, čím je kŕmite! Bez správnej výživy nebudete mať nikdy krásne a zdravé vlasy!

Ako spoznáte, že sú vaše vlasy vyhladnuté? Začnú sa vám lámať, vypadávať, menia farbu a sú extrémne suché. V tomto prípade sa rozhodne zamyslite nad tým, či vám diéta za to stojí. To že zhodíte pár kíl nemusí vo výsledku ešte znamenať, že budete vyzerať lepšie. Nedostatok energetického príjmu a predovšetkým bielkovín v strave sa okamžite prejaví na negatívnom vzhľadu vašich vlasov, ale aj pleti alebo nechtov. Byť chudá rozhodne nie je to isté, ako byť krásna! Viete, že ak to z hladovaním budete preháňať, môžete začať dokonca plešatět? Nie je to žiadne strašenie, ale fakt! Jedzte dostatočne, zdravo a vyvážene, a radšej než na diéty sa zamerajte na pohyb. Nemusíte hneď behať alebo posilňovať, bohato postačí každodenná polhodinová svižná prechádzka. A tú zvládnete, aj keď napríklad cestou do práce alebo z nej vystúpite o tri zastávky skôr a prejdete sa!

Vlasy až po zem? Nie vždy to ide!

Čo potrebujú vlasy aby zdravo rástli? Pravdou je, že každý z nás má geneticky dané, ako dlhé mu narastú vlasy. Niekto jednoducho vlasy až na zem nikdy mať nebude, pretože jeho životnosť vlasu, odkedy narastie až po chvíli, keď vypadne, nie je tak dlhá. Avšak rastu vlasu a kvalite štruktúry vlasov možno pomôcť aj výživou bohatou na kremík a tiež biotín, čo je vlastne vitamín H.

Aby vlasy rástli, potrebujú správnu výživu bohatú na kremík a biotín, čiže vitamín H.
Aby vlasy rástli, potrebujú správnu výživu bohatú na kremík a biotín, čiže vitamín H.

V akých potravinách ich nájdeme? Kremík sa v potravinách nachádza v podobe kyseliny kremičitej. Nájdeme ho predovšetkým v potravinách rastlinného pôvodu, najmä v cereáliach, strukovinách, všeobecne v zelenine a tiež v niektorých bylinkách. Obsahuje ho napríklad žihľava alebo praslička roľná. Viac kremíka obsahujú cereálie bohaté na vlákninu – teda napríklad ovos. Pšenica alebo kukurica, ktoré majú vlákniny menej, sú tiež menej bohaté na kremík. [Highlight color=#ED1E8C]Biotín [/highlight], čiže vitamín H, nájdeme v mlieku, kvasniciach, obsahujú ho žĺtky, ľadvinky a pečeň.

Hormonálna nerovnováha môže byť pre vlasy veľký problém!

Pri hormonálnej nerovnováhe dochádza tiež k zhoršeniu kvality vlasov, ale predovšetkým k ich vypadávaniu. Hormonálna nerovnováha môže dokonca aj u žien viesť k plešateniu. Ako ale rovnováhu docieliť? Ide o komplexnú problematiku, ku ktorej sa ešte vrátime, ale v skratke je dôležité znížiť objem tuku v tele a teda aj príjem nezdravých tukov a začať sa zdravo hýbať. Žiadne prehnané cvičenie – to by mohlo mať opačný efekt, len už spomínaný zdravý pohyb.

Z hľadiska hormonálnej nerovnováhy sú všeobecne a taktiež pre vlasy problematické aj potraviny, rastlinného aj živočíšneho pôvodu, v ktorých sa nachádzajú zvyšky pesticídov, herbicídov, insekticídov alebo rastových hormónov. Nerobte si ilúzie, že v biopotravinách nie sú vôbec, ale rozhodne ich je v nich menej. Ale najlepšie potraviny sú tie, čo si vypestujete samy bez chémie alebo s minimom postrekov. Kto niečo pestuje vie, že to nie je nič ľahkého, pretože svet je doslova zamorený rastlinnými chorobami a podobne je to u zvierat. Potom je to otázka voľby – nechať stromček zahynúť, alebo urobiť kompromis a čo najmenej závadný postrek použiť? Ale radšej menej pekné jabĺčko bez postrekov, než nádherné veľké jablko, ktoré dostalo za sezónu viac chemického koktailu, než je pomaly jeho objem.

Vitamíny na vlasy ako prášky? Áno, ale len ako doplnok k zdravej strave!

V ponukách lekární nájdete mnoho zmesí vitamínov na vlasy. Alebo si svoj ​​vitamínový koktail môžete urobiť aj samy, ak už viete, ktoré vitamíny sú pre zdravie a krásu vlasov dôležité. Avšak vedecké štúdie sa stále sa nezhodnú na tom, či je príjem vitamínov touto formou dostačujúci. Navyše mi príde ako nezmysel, jesť „mŕtve potraviny“ bez obsahu vitamínov. Takže rozhodne začnite tým, že vitamíny a minerály, ktoré vaše vlasy potrebujú, zaradíte do svojej stravy. A vitamíny v práškoch si nechajte len ako doplnok stravy. Potravinové doplnky pre vlasy síce majú určitý účinok, ale zďaleka nie taký, ako keď potrebné živiny dodávate vlasom v správne volenej zdravej strave.

Pre krásne vlasy sa musíte naučiť správne nakupovať. Jedzte zdravo a kupujte zdravé potraviny v bio kvalite.
Pre krásne vlasy sa musíte naučiť správne nakupovať. Jedzte zdravo a kupujte zdravé potraviny v bio kvalite.

Krásne vlasy bez stresu – ide to?

Keď niekto príde na to, ako „liečiť“ civilizačnú chorobu stres, rozhodne za to dostane Nobelovu cenu. Veľa chorôb je len dôsledkom nášho dlhodobého života s týmto lotrom. A stres je tiež tým, kto sa podpisuje na kvalite našich vlasov, ich vypadávaniu alebo predčasnom šediveniu. Brániť sa stresu pomocou farmaceutík radšej neskúšajte! Je to síce veľký trend dneška, všetko liečiť práškami, ale závislosť na práškoch môže vzniknúť veľmi ľahko, navyše sa môžu podpísať aj na našej postave a veľmi ťažko si od nich odvyknete. Bohužiaľ opäť musím odporučiť „nepopulárny“ pohyb! Doprajte si denne relaxačnú prechádzku. To je rozhodne jedna z najdôležitejších vecí. Zabudnite na víkendové upratovanie! Namiesto toho sa vydajte do prírody na výlety, alebo prinajmenšom do mesta za kultúrou alebo na výstavy. Kúpajte sa vo vani. Najlepšie pri sviečkach a skúste tiež aromaterapiu s prírodnými kúpeľovými olejmi. Rýchla sprcha je o hygiene tela, kúpeľ o hygiene duši. A potom tie z vás, ktorí doma môžu mať zviera, kúpte si ho. Psík pre vás bude znamenať príležitosť pre pravidelný pohyb, mačka je zas dokonalé antistresové zviera. Nie je nič viac upokojujúce, než pradúca mačka spiaca vo vašom lone. Život s menším stresom znamená rozhodne život s krajšími vlasmi!

 

Zdroj obrázkov: FL