Ako zastaviť nadmerné padanie vlasov pomocou zinku a ako užívať zinok v prevencii proti padaniu vlasov? Naučíme vás správne užívať zinok v starostlivosti o vlasy.

Vlasy si na nás naše okolie všimne ako prvé. Ich vzhľad neodráža len našu vizáž, ale tiež vypovedá o zdraví a stave nášho tela. Padanie vlasov je jasným znamením, že s našim telom nie je všetko v poriadku. Priemerný zdravý dospelý človek má asi 100 000 vlasov. Z nich každý deň vypadne okolo 80 až 100 vlasov. Ak vypadne vlasov viac, môžeme hovoriť o vypadávaní vlasov vlasov. Príčin padania vlasov je veľa – hormonálne zmeny, užívanie hormonálnej antikoncepcie, diabetes, stres alebo nadmerné užívanie liekov. Našťastie existuje aj veľa možností, ako padanie vlasov minimalizovať, zastaviť, alebo naštartovať rast vlasov nových. Zo všetkých minerálov dôležitých pre vlasy sa teraz zameriame na zinok proti padaniu vlasov. Práve nedostatok zinku môže byť totiž jednou z príčin padania vlasov.

Zinok proti padaniu vlasov sa hodí pre ženy aj pre mužov

Naordinujte si zinok proti vypadávaniu vlasov. Prirodzenému mužskému plešateniu sa síce nevyhnete, ale pomôže pri ďalších príčinách padania vlasov. Pre naše telo je minerálny prvok zinok nevyhnutný, a to predovšetkým pre tvorbu bielkovín a kvôli účasti na tvorbe inzulínu. Samotné telo ho obsahuje relatívne malé množstvo, a tak je potrebné myslieť na jeho neustále doplňovanie. Jedným z dôsledkov nedostatku zinku je aj padanie vlasov. Zinok je obsiahnutý v prírodných zdrojoch, aj v dnešnej dobe jednoducho dostupných potravinových doplnkoch. Určite je potrebné myslieť najmä na dostatočný príjem stravy s prirodzene obsiahnutým zinkom. Ak však naše vlasy napriek tomu padajú, zinok proti padaniu vlasov doplníme vhodným doplnkom stravy.

Zinok proti vypadávaniu vlasov sa hodí pre ženy aj pre mužov.

Zinok proti vypadávaniu vlasov sa hodí pre ženy aj pre mužov.

♥ TIP

Kvalitným doplnkom stravy je ZINOK Forte od výrobcu NATURVITA, a.s. (Česká republika).

Obsahuje 12 mg zinku (Zn) plus 1,6 mg vitamínu B6 v každej tabletke.

Podľa zoznamu zdravotných tvrdení, ktoré je možné uvádzať na potravinách podľa článku 13 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1924/2006, výrobca uvádza nasledujúce odporúčanie pre užívanie výrobku:

„Zinok prispieva k správnej syntéze DNA a bielkovín, prispieva k udržaniu zdravých kostí, zdravých vlasov, zdravých nechtov a zdravej pokožky, prispieva k udržaniu dobrého zraku, k správnemu fungovaniu imunitného systému. Vitamín B6 prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a k správnej funkcii psychiky, prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.“

Prírodné zdroje zinku nájdete v živočíšni aj v rastlinnej strave

V prípade, že chceme zlepšiť stav vlasovej pokožky a zabrániť nadmernému padaniu vlasov prírodným spôsobom, mali by sme sa zamerať aj na prirodzené potraviny, ktoré obsahujú zinok. Zinok proti padaniu vlasov možno získať z bežných potravín v našom jedálničku. V malom množstve sa vyskytuje predovšetkým u potravín bohatých na bielkoviny. Medzi ne radíme predovšetkým morské ryby, orechy, tekvicové semienka, vaječný žĺtok, mlieko, sójové produkty, olej z pšeničných klíčkov, pečeň a chudé mäso (predovšetkým červené). Najmä pre vegetariánov a vegánov je dôležité vedieť, že sa zinok vyskytuje aj v koreňovej zelenine, celozrnných obilninách a strukovinách. Avšak vstrebávanie zinku je omnoho ľahšie zo živočíšnych zdrojov ako zo zdrojov rastlinných. Je teda oveľa pravdepodobnejšie, že práve vegetariáni a vegáni sa s nedostatkom zinku stretnú častejšie. V tomto prípade je opäť vhodné siahnuť po kvalitnom doplnku stravy s obsahom zinku, akým je ZINOK Forte.

♥ TIP

Odporúčané denné množstvo zinku je 10 mg. Pri nedostatku zinku je vhodné jeho denný príjem dočasne zvýšiť na 15 až 20 mg denne.

Doplnky stravy, ale aj kozmetika, obsahujúce zinok môžu pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov

Alternatívou k prírodným zdrojom zinku môžu byť rôzne potravinové alebo aj kozmetické doplnky. Napríklad aj liečebná vlasová kozmetika so zinkom. Najčastejšie v lekárni narazíte na rôzne doplnky stravy s vitamínmi a minerálmi, ktoré obsahujú zinok. Tablety väčšinou obsahujú 8 až 25 mg. Ak potrebujeme užívať zinok proti padaniu vlasov, je vhodné zvoliť až zmieňovaných 25 mg zinku na deň. Nemusíte hľadať silnejšie zloženie. Stačí užiť viac tabletiek prípravku za deň. Takto zvýšené dávkovanie je však vhodné len pri akútnom probléme s podaním vlasov a je dobré sa o tom poradiť s vašim lekárom. Ako kontraindikácia liečby zinkom sa uvádza gravidita, laktácia, poruchyľadvín a autoimunitné ochorenia.

Potraviny bohaté na zinok pomáhajú úplne prirodzenou cestou proti vypadávaniu vlasov.

Potraviny bohaté na zinok pomáhajú úplne prirodzenou cestou proti vypadávaniu vlasov.

Dermatológ alebo kaderník vám poradí aj kozmetické prípravky s obsahom zinku, ktoré sa aplikujú priamo na vlasovú pokožku. Najbežnejšími kozmetickými prípravkami s obsahom zinku proti padaniu vlasov sú vlasové šampóny alebo kondicionéry, ale aj rôzne špeciálne liečivé vlasové vody. Tie okrem zinku obsahujú aj rôzne bylinné extrakty, ktoré tiež napomáhajú k regenerácii a posilnenie vlasovej pokožky. Napriek tomu je dôležité zinok užívať v dostatočnom množstve predovšetkým vnútorne – teda v pestrej strave a prípadne vo vhodnom doplnku stravy so zinkom.

Viete zinok správne užívať? Nejde len o jeho množstvo

Ak vás problémy s padaním vlasov trápia natoľko, že ste sa rozhodli pre doplňovanie zinku doplnkom stravy, alebo pomocou zvýšeného príjmu potravín s obsahom zinku, myslite aj na podporu správneho vstrebávania zinku do organizmu. Vyššie bolo spomenuté, že sa zinok vstrebáva do tela lepšie zo živočíšnych než z rastlinných zdrojov. Vstrebávanie zinku ale značne znižujú fytáty. Ide o soli kyseliny fytovej, ktoré sú obsiahnuté hlavne v ovocí, zelenine, orechoch, maku a v sóji. Pred konzumáciou týchto potravín je preto dobré predovšetkým semená orechov, obilnín alebo strukovín namáčať, alebo nechať naklíčiť. Tým sa zníži obsah fytátov a zvýši sa množstvo vstrebateľného zinku z prirodzených potravín.

Na trhu existuje rad kvalitných aj menej kvalitných doplnkov stravy obsahujúcich zinok.

Na trhu existuje rad kvalitných aj menej kvalitných doplnkov stravy obsahujúcich zinok.

Zinok sa ako doplnok stravy ponúka často spolu s vápnikom. Zinok síce zvyšuje vstrebateľnosť vápnika, ale niektoré štúdie naznačujú, že naopak, vápnik bráni vstrebávaniu zinku. Stavte preto na istotu a ak vám ide predovšetkým o zinok, radšej ho užívajte samostatne, alebo vo vhodnej a doporučovanej kombinácii s vitamínom B6. Zinok sa tiež odporúča užívať s dostatočným odstupom od jedla.

Pri bežne dostupných doplnkov stravy neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Terapeutické liečebné množstvo 25 mg užívajte len krátkodobo, najlepšie po konzultácii s lekárom.

Zdroj obrázků: Shutterstock, koláže ContentPub s.r.o. – specialista na copywriting a vizualizaci obsahu

CHCEM MAGAZÍN VLASY A ÚČESY ZADARMO!

Nechajte si posielať magazín Vlasy a účesy do vašej e-mailovej schránky! Staňte sa členom najväčšej komunity ľudí, ktorí milujú svoje vlasy a vedia, že zdravé a krásne vlasy sú korunou krásy!

Váš e-mail

Som profesionálny kaderník